Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Çağımızın Sorunu: Obezite!

Çağımızın Sorunu: Obezite!
  • GENEL / SAGLIK
  • 09 Ocak 2018
  • Çağımızın Sorunu: Obezite! için yorumlar kapalı
  • 403 KEZ OKUNDU

Çağımızın en önemli hastalıkları arasında kabul edilen obezite; gelişen tedavi yöntemleriyle artık mahkûm olunan bir hastalık olmaktan çıkıyor. Peki, bu önemli hastalık nedir? Tedavi ve Cerrahi müdahale durumlarında neler bilmek gerekiyor. İşte tüm bu soruların cevabını Medical Park Ordu Hastanesi, Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erkan Aksoy yanıtladı.

Obezite nedir? Kimlere obez diyebiliriz?

Obezite vücutta aşırı yağlanmayla ortaya çıkan, genetik zeminli ve çevresel faktörlerle tetiklenen kronik bir hastalıktır. Hastanın kilosu obezitenin en önemli parametresi olmakla birlikte hastanın boyunun da hesaba katılması gerekiyor. Bu yüzden obezite ölçümünde en çok kullanılan değer “Vücut Kitle İndeksi (VKİ)” veya İngilizce ifadesiyle “Body Mass Index (BMI)” dir. Bu oran 30 değerini geçtiği takdirde hastanın obez kategorisinde, 40’ı geçtiği takdirde ise morbid obezite, yani hastalıklı derecede obezite kategorisinde olduğu değerlendirilir.

Obesite hangi hastalıklara sebep olabilir?

Obezitenin birçok fiziki ve psiko- sosyal olumsuz etkileri vardır. Bilimsel araştırmalara dayanarak obezitenin diğer birçok hastalığın da gerçekleşme riskini artırdığı bilinmektedir. Bu hastalıkların başlıcaları arasında Tip2 şeker hastalığı, kalp damar rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, reflü, uyku apnesi, karaciğer yağlanması sayılabilir. Psikolojik olarak ise depresyon, özgüven eksikliği ve düşük benlik saygısını sıralayabiliriz.

Obezitenin tedavileri nelerdir?

Obezite kategorisine göre ilaç yöntemi, egzersiz ve yaşam biçimi değişiklikleri gibi birkaç önlem ile kontrol altına alınabilir. Fakat vücut kitle indeksi obez kategorisine giren, yani vücut kitle indeksi 30’u geçen hastalarda bu önlemlerin yüzde 2 gibi sadece çok küçük bir kesimde başarılı olduğu görülmektedir. Obezitenin bu seviyelere ulaştığı hastaların obezite cerrahisini ciddi bir alternatif olarak düşünmeleri gerekir.

Hangi durumlarda cerrahi müdahale gereklidir?

Dünyada obezite cerrahlarının ameliyat uygulamak için vücut kitle indeksi alt limiti aşağı yukarı aynıdır. Kitle indeksi 40’ı geçen hastalar rahatlıkla ameliyat olabilirler. Bunun yanı sıra kitle indeksi 35 veya yukarısı olan ve yandaş hastalığı olan haslarımıza da obezite cerrahisi önerilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: