Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Başkan Zengin,Hizmetlilere Memur kadrosu verilmeli.

Başkan Zengin,Hizmetlilere Memur kadrosu verilmeli.
  • GENEL / ORDU HABERLERİ / SAGLIK
  • 12 Aralık 2017
  • Başkan Zengin,Hizmetlilere Memur kadrosu verilmeli. için yorumlar kapalı
  • 542 KEZ OKUNDU

Ordu Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, yardımcı hizmetler sınıfı personeline memur statüsü verilmesi gerektiğini söyledi.
Başkan Zengin,kendi sosyal medya hesabından  açıklama yapan Ordu Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, yardımcı hizmetler sınıfı personelinin genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesini istedi. Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak bir değişiklikle kadrolu yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılarak tüm personelin genel idare hizmetleri sınıfına alınması sağlanması gerektiğini ifade etti.
Başkan Zengin, ” Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda (aşçı, bekçi, berber, hizmetli, kaloriferci, teknisyen yardımcısı, terzi, mübaşir vb.) görev yapan ve sayıları yaklaşık 110.000 olan YHS personeli, bulundukları hizmet sınıfından kaynaklı mağduriyet yaşamakta ve hizmet sınıflarının değiştirilmesi suretiyle bu mağduriyetleri giderilmelidir. Kadrolu yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılmasını sağlayacak böyle bir düzenlemeye gidilmesiyle bu sınıftaki memurların hak kayıpları önlenmiş ve diğer bütün memurlarla eşitliği sağlanmış olacaktır. 657 Sayılı Devlet Memurlar Kanunu’nda yardımcı hizmetler sınıfı şu şekilde tanımlanmaktadır. “Kurumlarda her türlü yazı ve dosya dağıtmak ve toplamak, müracaat sahiplerini karşılamak ve yol göstermek; hizmet yerlerini temizleme, aydınlatma ve ısıtma işlerinde çalışmak veya basit iklim rasatlarını yapmak; ilaçlama yapmak veya yaptırmak veya tedavi kurumlarında hastaların ve hastanelerin temizliği ve basit bakımı ile ilgili hizmetleri yapmak veya kurumlarda koruma ve muhafaza hizmetleri gibi ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde her kurumun özel bünyesine göre ve yine bu mahiyette olmak üzere ihdasına lüzum gördüğü yardımcı hizmetleri ifa ile görevli bulunanlardan 4’üncü maddenin d bendinde tanımlananların dışında kalanları kapsar.” Yine aynı kanunda devamla, “Bu sınıfa dâhil personel tarafından yerine getirilmesi gereken hizmetlerden hizmet yerlerinin ve tedavi kurumlarının temizlenmesi, tesisatın bakım ve işletilmesi ve benzeri nitelikteki hizmetlerin üçüncü şahıslara ihale yoluyla gördürülmesi mümkündür” denilmektedir.
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak bir değişiklikle yardımcı hizmetler sınıfındaki tüm personele memur statüsü verilerek genel idare hizmetleri sınıfına alınması sağlanmalıdır. Kadrolu yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılmasını sağlayacak böyle bir düzenlemeye gidilmesiyle bu sınıftaki memurların hak kayıpları önlenmiş olacak ve diğer bütün memurlarla eşitliği sağlanarak kamu vicdanı da rahatlatılmış olacaktır” dedi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: