Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Başkan Yılmaz, Ordu Yatırımlarla Model Bir Büyükşehir Haline Geldi

Başkan Yılmaz, Ordu Yatırımlarla Model Bir Büyükşehir Haline Geldi
  • GENEL
  • 03 Nisan 2018
  • Başkan Yılmaz, Ordu Yatırımlarla Model Bir Büyükşehir Haline Geldi için yorumlar kapalı
  • 308 KEZ OKUNDU

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu ilçesinde çalışmaları devam eden ve planlanan projeleri basın mensuplarına düzenlenen gezi programı ile yerinde anlattı.

Programda sırasıyla Ayışığı Meydanı ve Otoparkı, Şehitlik Anıtı, Köprübaşı Meydanı, Süleyman Felek Yayalaştırma ve Cephe İyileştirmesi, Boztepe Dört Mevsim Bulutlara Dokunun ve Boztepe Macera Parkı projelerini inceleyen Başkan Enver Yılmaz, “Büyükşehir büyük projelere imza atmaya devam ediyor. Değişen ve gelişen Ordu yatırımlarla model bir büyükşehir haline geldi” dedi.

ORDU MODEL BİR BÜYÜKŞEHİR HALİNE GELDİ

Programa Şehitlik Anıtı, Ayışığı Meydanı ve Otoparkı projelerinin tanıtımı ile başlayan Başkan Enver Yılmaz, Ordu’nun çevre illerle kıyaslandığında model bir büyükşehir haline geldiğini ifade ederek, “2018 yılından itibaren vatandaşların üst görseldeki çalışmaları fiziken görmeye başlayacağını belirtmiştim. 2017 yılı bizim için alt yapı hizmetlerinin yoğunlaştığı bir yıldı. Çok şükür ki çokta riskli bir alan olmasına rağmen hiçbir sarkma olmaksızın alt yapı çalışmalarını Altınordu’da bitirdik. Fatsa’da da planlandığı şekliyle devam ediyoruz” dedi.

“ORDULU HEMŞEHRİLERİMİZ 1.537 ŞEHİDİMİZİN MANEVİ ŞAHSİYETİNE BÜYÜKŞEHİR MARİFETİYLE ŞÜKRANLARINI SUNACAK”

2013 yılında Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanlığı bünyesinde Tarihten Günümüze Ordulu Şehitlerimiz Anıt Yarışması sonucunda dereceye giren Şehitlik Anıtı hakkında da bilgi veren Başkan Enver Yılmaz, “Ordu’da Şehitlik Anıtı yok gerekçesiyle başlatılmış olan ve bu dönemde üniversitenin de içinde olduğu bir akademisyen grubunun belirlemiş olduğu projenin hayata geçirilmesiyle ilgili bir teşebbüs olmuştu. Bu çerçevede projeye sonuna kadar evet dedik. Kıyı kenar çizgisi olan bu alanlarda resmi izin takviminin bir an evvel belirlenmesi ve projenin bir an evvel gerçekleşmesi için hızlı bir şekilde çalışmamız gerekiyordu. Biz de özelikle zeytindalı harekatı, daha öncesi yapılan harekatlar ve son yılda teröre karşı yapılan mücadele ile birlikte ilimizde şimdiye kadar 1.537 kayıtlı şehidimizin olduğunun bilinci içerisinde, Ordulu şehitler kitabımızın muhtevasını da dikkate almak suretiyle ihaleye çıktık. Şehitler anıtı projemizin ilk bölümünde şehitlerimizi tasvir eden şehit profilli bir görüntü, arka bölümünde ise 1.537 şehidimizin isminin yazılacağı bir çalışma ve görsel olacak. Atatürk anıtı ile şehitler anıtı arasında düz bir zemin olmak kaydıyla aynı zamanda resmi programlarımızın yapılacağı tören alanı, çevre düzenlemesi ve kıyı kenar çizgisi düzenlemesi ile birlikte rıhtımdan başlayan Soya Fabrikasına kadar devam eden rehabilitesi kesilmeden düzenlenen bir proje haline gelecek. Ağaçlarda ve coğrafyada fiziki bir değişiklik olmadan alan sert zemin olacak. Bütün resmi tören ve anmalarımız burada olacak. 1.537 şehidimizin manevi şahsiyetine Ordulu hemşehrilerimiz büyükşehir marifetiyle sevgi, saygı ve şükranlarını sunmuş olacak. Tahmin ediyorum 5-6 aylık bir süre içerisinde resmi açılışı yapılarak hizmete sunulmuş olur” dedi.

“AYIŞIĞI MEYDANI VE OTOPARK PROJESİNİ MAYIS AYI SONUNDA HİZMETE SUNACAĞIZ”

Ayışığı meydan ve otopark projesinde fiilen çalışmanın başladığını söyleyen Başkan Enver Yılmaz, Burada yaklaşık 7 bin metrekarelik bir dolgu alanı oluşturduk. Bu dolgu alanı ile birlikte daha önceden 110 araçlık otopark alanı 500 araçlık bir alana kavuştu. Ordu’da otopark ihtiyacı var söylemlerine karşı itirazları böylece ortadan kaldırmış olacağız. 55 bin kişinin aynı anda toplanabileceği bir miting alanı oluştu. Temsilen söylüyorum İstanbul’un Yenikapısı gibi burada da anıt alanımız, yaklaşık 50 metre uzunluğunda 200 metrekarelik iskelemiz, 400 metrekarelik büfe alanı, oturma alanları, yürüyüş alanları ve dekoratif aydınlatma elemanları olmak üzere güzel bir çevre düzenlemesi yapılmış oldu. Mayıs ayının sonuna kadar bu projeyi de bitirmeyi planlıyoruz. Burası bundan sonra Ordu ilinin resmi miting, fuar, eğlenme, gösteri ve toplanma alanı olacak” diye konuştu.

“KÖPRÜBAŞI MEYDANI ORDU’NUN YENİ BİR CAZİBE MERKEZİ OLACAK”

Ordu’nun en önemli sorunlarından biri olan meydan ihtiyacını ortadan kaldırmak için Köprübaşı Meydan Projesini hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Enver Yılmaz, “ilimizin en önemli sorunlarından bir tanesi meydanının olmayışı idi. Yaklaşık 120 metre uzunluğundaki bir alanı 132 adet ön gerilmeli prefabrik kiriş marifetiyle kapatarak yaklaşık 6 dönümlük bir meydanı ortaya çıkardık. Süleyman Felek Caddesi’ndeki 1 km’lik çevre düzenlemesi ve zemin iyileştirmesi ile birlikte bu alanımız inşallah mayıs sonu itibarıyla Ordumuzun cazibe merkezi, yeni bir meydanı, yeni bir toplanma merkezi olmuş olacak. Özellikle Köprübaşı Camii’nin önü olması sebebiyle ve bizim istatistiklerimize göre de günde 90 bin hemşehrimizin yaya olarak gidiş geliş yaptığı bu alanın hem ekonomik hem de ticari sirkülasyonu en üst seviyede. Bu çalışma ile birlikte özellikle bu camimiz ortaya çıkmış oldu. Süleyman Felek caddesindeki zeminin aynısı bu alanda da uygulanacak. Dolayısıyla burada da üstte oturma grupları, güneşlik ve gölgelik olmak kaydıyla hemşehrilerimizin gönül rahatlığıyla oturacağı, istirahat edeceği, dinleneceği, Cuma günleri de caminin cemaatinde sınır olmayacağı bütünlük arz edecek güzel bir çalışma olacak. Burası Ordu’nun yeni bir cazibe merkezi olacak” şeklinde konuştu.

3 ŞERİTLİ SICAK ASFALT YOL, BOZTEPE’YE ULAŞIMI KOLAYLAŞTIRACAK

Başkan Enver Yılmaz Boztepe yolunda işin zor kısmını geride bıraktıklarını belirterek “Duvarlarıyla, menfezleriyle, sıcak asfaltıyla birlikte Ordumuza yakışır bir yol oldu. Zor tarafını atlattık. Yaraşlı Sapağı ile Cumhuriyet Meydanı arasında kalan bölümü de kısa bir zaman içerisinde inşallah tamamlanmış olacak. Vatandaşlarımız Altınordu ilçemizden Boztepe’ye 3 şeritli sıcak asfaltlı yol üzerinden rahat bir şekilde ulaşabilecek. Boztepe’nin zirvesinde araç parkına izin vermeyeceğiz. Boztepe’nin etrafını dolaşacak şekilde yeni bir yol açacağız. İsteyen vatandaşlarımız bu yolu takip ederek Boztepe’nin etrafını dolaşacak ve daha aşağı noktalarda yapacağımız otoparklara araçlarını bırakabilecekler” dedi.

BOZTEPE’DE DOĞAYA UYUMLU YENİ BİR PROJE DAHA “DÖRT MEVSİM BULUTLARA DOKUNUN”

Boztepe’de yeni bir projeyi daha hayata geçireceklerini ifade eden Başkan Enver Yılmaz, “Boztepe’de ‘Dört Mevsim Bulutlara Dokunun’ projesini hayata geçiriyoruz. Boztepe’de “Dört Mevsim Bulutlara Dokunun” projesini hayata geçiriyoruz. Proje kapsamında mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait olan 11 bin 159 m² alan üzerinde toplamda 11 dairelik 5 adet villa tipi otel ile 1 adet restoran için çalışmalara başladık.  Ordu mimarisinde ve her katı ayrı daire olacak şekilde 227 m²’lik 3 adet 3 katlı A tipi villa ve 2 adet 228 m²’lik tek daireli dubleks B tipi villa yapılacak. 2 kat olarak projelendirilen restoranın toplam büyüklüğü ise 603 m² olacak. Restoran bölümüyle birlikte balkon, teras ve çocuk oyun alanları da olacak” diye konuştu.

11 DÖNÜM ALAN ÜZERİNE MACERA PARKI YAPILACAK

Başkan Enver Yılmaz,  Macera Parkı Projesiyle ilgili de bilgi vererek, “Toplamda 11 dönüm bir alan üzerine uygulayacağımız proje kapsamında zorluk derecesine göre kolay, orta, zor ve çok zor olmak üzere 4 adet ağaç arası oyun parkurları, çocuk parkuru, her yaş grubuna hitap edecek pentatlon alanı, 11 metre yüksekliğinde dev salıncak, yürüyüş ve oturma alanları, atlama kulesi ve zipline yapılacak. Yakın bir zamanda yapım çalışmaları başlayacak. İnşallah yaz ortası gibi de hizmete açmayı planlıyoruz. Macera Parkı projemiz sayesinde hem hepimizin bildiği özel orman alanını koruyup kollayacağız hem de bu alanı vatandaşlarımızın ve turizmin istifadesine sunacağımız güzel bir yatırım yapacağız” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: