Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Başkan Yılmaz, Model Olan Bir Büyükşehiriz

Başkan Yılmaz, Model Olan Bir Büyükşehiriz
  • EKONOMİ / GENEL / SİYASET
  • 25 Nisan 2018
  • Başkan Yılmaz, Model Olan Bir Büyükşehiriz için yorumlar kapalı
  • 439 KEZ OKUNDU

Ordu Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği organizasyon kapsamında, Sabah Gazetesi yazarları Ordu iline geldi. “7. Sabah İl Buluşmaları” adlı programla Ordu’nun kültürel değerleri ve iller arası rekabetteki konumu tartışıldı.

Protokolün açılış konuşmalarıyla başlayan program kapsamında Sabah Gazetesi Yazarı Şeref Oğuz’un moderatörlüğünde, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş’ın katılımıyla “İller Arası Rekabette Ordu’nun Konumu” masaya yatırıldı.

SABAH GAZETESİ YAZARI OĞUZ, “BİZLER BİRER ÖYKÜ TAŞIYICILARIZ”

Programın açılış konuşmasını yapan Sabah Gazetesi Yazarı Şeref Oğuz, Ordu’nun her yönüyle farklı güzellikleri barındıran bir il olduğuna dikkat çekerek, “Bizler basın mensupları olarak, birer öykü taşıyıcılarız. Polenleri taşıyan arılar misali sizin başarılarınızı da diğer illere aktararak kentlerin kaynaşmasını sağlıyoruz. Ordu’ya geliş amacımız da sizlerin taşıdığı değerleri başka illere hatta dünyaya aktarmak” dedi.

BAŞKAN YILMAZ, “MODEL OLAN BİR BÜYÜKŞEHİR’İZ”

Program kapsamında 15 gazetecinin iki gün boyunca Ordu’da ağırlanacağını söyleyen Başkan Enver Yılmaz, Türkiye’nin 30. Büyükşehir’i olan Ordu ilinin fındık, kivi ve balda 1. sırada olduğunu ifade ederek, “19 ilçesi ve 770 mahallesiyle tüm belediyelerinin Ak Parti ile yönetildiği, kendi içinde uyumlu, iç huzuru sağlamış ve hükümet yatırımlarıyla dikkat çeken bir il olmaya başladık. Fındık, kivi ve balda birinci olan ilimiz, şehirde yaşayan insanların mutluluk derecelendirilmesine göre Türkiye’de ilk sıralarda yer alıyor. Bunun yanı sıra istihdamı sağlama alan, geri dönüşü sağlamaya zemin hazırlayan, konut satışının en fazla olduğu 2. il olan Ordu’da güven sorunu olmadığı gibi havalimanın açılmasıyla birlikte ilin katma değeri de arttı. Açılışı ile çalışmaz denilen havalimanı, bugün itibarıyla 60 seferi geçti ve var olan potansiyeli ortaya çıkardı. 121 km sahile sahip Ordu’muz havası, denizi ve doğası en temiz il olmasının yanında Karadeniz Bölgesi’nde çöp sorununu kendi içinde çözen tek, Türkiye’de ise sayılı illerden biri. Çöpten enerji üretmemiz açısından da rol ve model olan bir şehiriz” şeklinde konuştu.

VALİ YAVUZ, “BÜTÜN SEKTÖRLERİ DESTEKLEMEYE ÖZEN GÖSTERİYORUZ”

Ordu’nun 5.5 milyar yatırım alan bir il olduğunu ve bu kaynağın 3.5 milyarının ulaşıma harcandığını söyleyen Ordu Valisi Seddar Yavuz ise, “Ekonomisi daha çok tarıma dayalı ilimizde üç OSB’nin kamulaştırma işlemi devam ediyor. Tersine göçü sağlamak için bilimi ve sanayiyi geliştirmemiz gerekiyor. Turizmde hedefimiz, 5 yıl içerisinde 3 milyon turiste ulaşmak. Tarımda ise fındığa dayalı durum değişmeli, yaşlanan fındık dalları yenilenmeli ve modern tekniklere geçilmeli. Bu anlamda gerekli çalışmaları yapıyoruz. Valilik olarak, bütün sektörleri desteklemeye özen gösteriyoruz” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından “İller Arası Rekabette Ordu’nun Konumu”nun tartışıldığı panele geçildi. Konuşmacılardan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu’nun bakir doğasının bir avantaj olduğunu, altyapısı tamamlanan ve beş yıldızlı otel sayısı 6’ya çıkacak olan ilde 3 milyon turiste ulaşmanın hedeflendiğini kaydederken, OTSO Başkanı Servet Şahin ve FATSO Başkanı Tayfun Karataş, son 5 yılda fındık, bal ve kivi noktasında önemli projelerin hayata geçirildiğine vurgu yaparak OSB’lerin artırılarak istihdam alanlarının genişletilmesi gerektiğine dikkat çektiler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: