Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Başkan Yılmaz, Biz Popülist Politika Yapmayacağız

Başkan Yılmaz, Biz Popülist Politika Yapmayacağız
  • GENEL / SİYASET
  • 24 Mayıs 2017
  • Başkan Yılmaz, Biz Popülist Politika Yapmayacağız için yorumlar kapalı
  • 233 KEZ OKUNDU
TV 52’de yayınlanan “Özel Gündem” adlı programın canlı yayın konuğu olan Başkan Enver Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve planlanan yatırımlarla ilgili detaylı bilgi paylaştı.
Başkan Yılmaz açıklamasında, “Herkes istiyor ki ‘Hizmetler en güzel şekilde yapılsın ancak benim evim ve iş yerimin önü çamur olmasın.’ Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir bakış açısı yoktur. Çamur çorakla uğraşmadan yalnızca süsleme de yapabilirdik ancak böyle yapmadık. Çünkü biz, popülist politika uygulamayacağız dedik” diye konuştu.
TV 52 Yönetim Kurulu Başkanı İsa Akçay’ın ve Genel Müdürü Erol Küçükoğlu’nun konuğu olan Başkan Enver Yılmaz, Ordu ile ilgili kendisine yöneltilen sorulara detaylı cevap verirken, Ordu Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği ve planladığı projeleri de kamuoyuyla paylaştı. Kentin genelinde son aylarda büyük bir şantiye görünümünün ortaya çıktığının altını çizen Başkan Yılmaz, yaptığı açıklamalarda şu görüşlere yer verdi:
TBB ENCÜMEN ÜYELİĞİNE TEKRAR SEÇİLDİM
Çok sayıda belediye başkanı ve meclis üyesinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, TBB Encümen Üyeliğine yeniden seçildim. 3. kez encümen üyeliğine seçildiğim Türkiye Belediyeler Birliği, tüm belediyelerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere program ve takvim düzenleyen önemli bir yapıdır. Geçtiğimiz yıl TBB olarak, 817 adet araç dağıttık. Yıllık 500 milyon TL gibi bir bütçesi olan TBB’nin bu bütçeyi kullanmasında ve belediyelere aktarmasında encümen üyeliği çok önemli ve etkilidir. Encümen üyesi olarak, ilimize ve bölgemize kaynak aktarımında da söz sahibi oluyoruz. Tekrar burada seçilmiş olmam, Ordumuz için de bundan sonra ciddi katkı sağlayacaktır. 19 ilçemizin tamamına iş makineleri başta olmak üzere, sıfır birçok aracın gönderilmesini sağladım. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak, Türkiye’de 3 büyükşehirde olan, afet ve olağanüstü durumlarda aynı anda 5 bin kişiye yemek çıkarabilme kabiliyetine sahip afet tırını ilimize kazandırdık.
ADI ORDU FK, RENKLERİ İSE MOR, BEYAZ VE SİYAH OLACAK
3 Haziran’da yapılacak genel kurulla birlikte artık ismi değişecek ve yapılacak değişiklikle adı “Ordu Futbol Kulübü” olarak tescillenecek. Bu ismin uygun olacağını hem Bakanlık ve Federasyon hem de İçişleri Dernekler Masası kabul etti. Ordu FK’nın renkleri ise mor, beyaz ve siyah olacak. 2011 yılında Süper Lig’de olan Orduspor, 2016-2017 sezonunda BAL Ligi’ne düştü. Yeni takımda siyah rengin yer almasının sebebi ise Orduspor’u 5 yılda bu hâle getirenlerin unutulmaması ve yaşanan acıların bir milat kabul edilerek bir daha yaşanmaması içindir. Federasyon da zaten üç renk olması gerektiğini söylüyor. Arkadaşlarımız kulübün yeni logo çalışmasını yapıyor. Takımımızın yeni ismi şekli bir isim olacaktır. Taraftarlar yine tribünlerde Ordu sloganı, Orduspor sloganı atacaktır. Hedefimiz, üçüncü ligden ikinci lige çıkmak. Ekonomik olarak bir sorunumuz yok. Üçüncü lige çıktığımız için federasyondan 1,5-2 milyon TL gibi bir para gelecek. Lig yükseldikçe kendi gücünüzü de artırmış oluyorsunuz. Transfer ve ödemeler konusunda sıkıntı yaşamayacağız. İnanıyorum ki yaşanan bu süreçten ve ortaya çıkan bu başarıdan sonra Ordulular, yeni takımlarına destek verecektir. Biz, şehrin ve halkın takımı olacağız.
POPÜLİST POLİTİKA YAPMAYACAĞIZ DEDİK
19 ilçemizi kapsayan 752 Km’lik Sıcak Asfalt Yol İhalesi’ni yaptığımız dönemde bazıları, ‘Bu hizmetler şehir merkezlerine ne zaman gelecek’ diye bir soru soruyordu. Biz de cevap olarak, ‘Şehir merkezlerinde altyapıları hazır hâle getirdiğimizde oralarda da asfalt çalışmalarımız başlayacak’ demiştik. Şimdi de ‘Şehri kışın niye kazdınız’ diye soruyorlar.  Dünyanın neresinde olursanız olun, bir yerin altyapısını elden geçirecekseniz o yollar bir aydan fazla kapalı kalır.  Herkes istiyor ki, bu hizmetleri en güzel şekilde yapın ancak benim evim ve iş yerimin önü çamur olmasın. Böyle bir düşünce olamaz. 19 ilçemizin tamamında 177 noktada çalışmalarımız var ve yoğunlaştığımız iki ilçemizden biri Altınordu diğeri ise Fatsa. Bu hizmetleri yaparken, tabi ki yağmur yağacak, yollarda kasis ve çamur olacak.
HİÇBİR SİYASİ KAYGIM YOK
Melet Park Projesi’nin stardı verildi ve bu sene harcanacak paranın tutarı tam 40 milyon TL.  projenin settelemesi yapılıyor ve denizi artık Melet Irmağı’nın içine akıtıyoruz. Bu projemizle birlikte Melet’te büyük bir değişim yaşanacak ve mesire alanları ortaya çıkacak. Çöp alanını tamamen ortadan kaldırdık ve rehabilite ettik.  Unutulmasın ki üç sene önce bölgemize ilimizin çöpü dökülüyordu. Çöpün yıllarca kahrını çeken bazıları, şimdi biz yolları sıcak asfalta kavuştururken ve altyapıyı modernize ederken her şeyi konuşuyor. Çöp benim namus ve şeref meselem diyenler, şimdi yollar üç gün çamur olsa, ‘Neden biz bunları yaşıyoruz’ diyor. Çöpün kokusunu yıllarca çeken vatandaşlarımız, şimdi yapılanların ne denli önemli olduğunun da farkında. Benim hiçbir siyasi kaygım yok. Bütün bu yapılan hizmetlerin karşılığını, şehrimiz atağa geçtiğinde ve gelişimini gösterdiği 2018 yılının ikinci yarısından itibaren hep birlikte göreceğiz.
BU ŞEHİR ALTINORDU, FATSA VE ÜNYE İLÇELERİNİN MERKEZİNDEN İBARET DEĞİL
Bu şehir Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerimizin merkezinden ibaret değil. 751 bin nüfusa hizmet veren bir Büyükşehir Belediyesiyiz. Halkımız sıcak asfaltı o kadar çok beğendi ki biz, 16 köy yolunu sıcak asfalt yaptık. Yıllarca unutulmuş yüksek bölgelerimizde yaşayan vatandaşlarımız, artık sıcak asfaltın konforuyla tanıştı. Biz yol ve suyun ne demek olduğunu çok iyi biliyoruz. Karadeniz sahil yolu üzerinde 100 bin aracın geçtiği uluslararası karayolu üzerinde yapmamız gereken çalışmaları tabi ki yapacağız. Bu çalışmaların sorun ortaya çıkarmadan yapılmasını beklemek doğru değil. Tabi ki trafik lokal olarak aksayacak ve sıkışıklık yaşanacak ancak yaz dönemi girmeden bitirilecek bu çalışmalarla nasıl nefes alacağımızı da hep birlikte göreceğiz. Bu yıl Büyükşehir Belediyesi olarak, altyapıya 300 milyon TL para harcayacağız. Bunun 200 milyonu yola ve 100 milyonu da su ve kanalizasyona gidiyor. İsraftan uzak duruyoruz.
HERKESİN TAKDİRİNİ KAZANIYORUZ
Altınordu ilçe merkezinde yürüttüğümüz Süleyman Felek ve Zübeyde Hanım Caddeleri’nin bir bölümünün yayalaştırmasıyla birlikte Samsun Çiftlik Caddesi ve İstanbul İstiklal Caddesi gibi bir büyük cadde ortaya çıkaracağız. Bu güzergâh üzerindeki binalarımızın dış cephelerini yenileceğiz. Köprübaşı’na muazzam bir meydan yapıyoruz. Havaların müsait olması durumunda programladığımız şekilde çalışmalarımızı tamamlayacağız. Kıyı şeridimizde 6,5 km’lik kesintisiz yaya ve bisiklet yolları oluşturduk. Herkesin takdirini kazanıyoruz. Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerimizde 154 akıllı bisikletimiz vatandaşlara hizmet verecek.
ANKARA – ORDU HATTINDA KAYNAK AKTARIMI NOKTASINDA HİÇBİR SORUN YAŞAMIYORUZ
Allah Cumhurbaşkanımızdan ve hükümetimizden razı olsun. Bir söylediğimizi iki etmediler. Gelen kaynaklarla birlikte hizmetlerimizi aksamadan yürütüyoruz. Bunun karşılığında da şehir insanımız bizlere sahip çıkıyor. Yürüttüğümüz misyonla birlikte Ankara Ordu hattında kaynak aktarımı noktasında hiçbir sorun yaşamıyoruz. Karadeniz’in geneline baktığınızda kısa sürede Ordu ilimiz kadar gelişen ve değişim yaşayan bir başka il yoktur. Ankara’dan bir talebim olduğunda genel müdürlerle ya da bürokrasiyle uğraşmıyorum. Geçmişten gelen ilişkilerim ve arkadaşlıklarımla kaynak isteğimizi direkt bakanla görüşüyorum. Bu da hizmetlerin daha çabuk ve kolay gelmesini sağlıyor. Başkalarının 5-6 ayda halledemediği işleri biz birkaç günde çözüyoruz. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak diyorum ki, bu memlekete yapılacak hizmet güçlü bir irade ile olur.
HAYALLER GERÇEĞE DÖNÜŞÜYOR
İlimizin dört bir yanı şantiye oldu. Her yerde asfalt dökülüyor, binaların dış cepheleri yenileniyor, çöp sorunu çözülüyor, altyapısı yenileniyor, yapılamaz denilenler yapılıyor ve hayal olanlar gerçeğe dönüşüyor. Gıybetle hiçbir yere varılmaz. Biz yaptıklarımızla konuşuyor ve hizmetlerimizle takdir görüyoruz. Başkalarının dedikoduları bizleri ilgilendirmiyor. Biz hala buralardayız ama o konuşanlar, gıybet yapanlar neredeler? Ben bu partinin tam 17 yıldır, kuruluşundan bu yana bünyesindeyim. Sayın Cumhurbaşkanımız, partimizin kurucusu ve ilk üyesi, ben de ilimizde ilk üyesiyim. Laf ve dedikodu yapanları ciddiye bile almıyorum.
RAMAZAN AYINDA İFTAR PROGRAMLARI DEVAM EDECEK
Allah izin verirse 19 ilçemizin tamamında yine iftar sofraları kuracak ve vatandaşlarımızla birlikte aynı sofrayı paylaşacağız. 10 Haziran’da İstanbul’da büyük bir iftar programı düzenleyeceğiz. Bu tür organizasyonu İstanbul’da sadece Ordu Büyükşehir Belediyesi yapabiliyor çünkü İstanbul’da muazzam bir birliktelik ve organizasyon var. Biz tüm derneklerimize el uzatıyor ve bunları bir araya getiriyoruz. Çünkü hepsi bizim özümüz ve değerimiz. Bu programlarda biz düşüncelerimizi paylaşıyor ve onlar da varsa sorunlarını anlatıyor. 800’e yakın mahallemizin hemen hemen hepsiyle istişaremiz var. Bu derneklerimizde görev alan arkadaşlarımız da bu mahallelerimizin birer ferdi ve paydaşı.
GEÇEN YIL ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜK
En büyük sermayemiz doğal yapımızın bozulmamasıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından geçtiğimiz yıl en temiz hava, en temiz çevre ve en temiz deniz ödülüne layık görüldük. Geçtiğimiz yıl ödülü alacağımız dönem 15 Temmuz darbe girişimi oldu ve tören iptal edildi. En temiz denizi olan ilimizde Büyükşehir Belediyemizin hizmete sunduğu Kadınlar Plajı çok büyük ilgi gördü. Bu yıl da hazırlıklarımıza devam ediyoruz. Bir bölümü Ramazan ayına denk gelmesine rağmen geçtiğimiz sezon 18 bin 600 kadın bu plajlarımızı kullandı. Bu yıl kadınlar plajlarımızın standartlarını daha da yükseltiyoruz.
AVM İNŞAATI TEMMUZ AYI SONUNDA BAŞLAYACAK
AVM’de herhangi bir sorun yok. Çalışmalarımız başlayacaktı ancak bir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, yeni firmaya teslim edemedik. Kumbaşı Mahallemizde Büyükşehir Belediyemizin taşınacağı birimleri için başlattığımız inşaat çalışmaları henüz bitmedi. Aslında sözleşme gereği Nisan ayı sonunda yeri teslim edecektik. Şimdi ise Haziran ayı sonuna kadar müteahhit firmadan süre aldık. Bu projemizle Karadeniz Bölgesi’nin en büyük AVM’sine sahip olacağız. Yapılacak AVM’nin 48 bin m2 kiralanabilir alan, 2000 araçlık yer altı otoparkı, iki kat yer altı üç kat yer üstü yapısı, 1.000 kişilik konferans salonu, tiyatro salonu, sinema salonları ile sadece 46 milyon dolar inşaatı tutuyor ve bu mülkiyet Büyükşehire ait. Yap işlet devret modeliyle yapacağımız proje için bizden para çıkmıyor. Süre bittiğinde ise bu eser, Büyükşehir Belediyemize kalacak.
BOZTEPE’YE MERDİVEN PROJESİ HAYATA GEÇECEK
Taşbaşı Kültür Merkezinin yanından başlayarak Boztepe’nin zirvesine kadar merdiven projemizi hayata geçiriyoruz. Projeyi hazırladık ve kamulaştırma işlemlerine başladık. Sosyal donatı alanlarıyla birlikte önümüzdeki günlerde fiili olarak çalışmalara başlayacağız. Bazı yerlerde ahşap, bazı yerlerde doğal taş ve bazı yerlerde de toprak olacak şekilde hizmete girecek. Boztepe’de sadece macera parkı değil, bungalov evlerin olduğu projeyle birlikte sosyal donatı alanları da oluşturacağız. Bunların hayata geçmesi için Boztepe yolunun genişletme ve asfaltlanma sürecini bekliyoruz. Haziran ayı sonu itibarıyla çalışmaları 3 şerit olarak tamamlamayı düşünüyoruz.
FATSA DEĞİŞİM YAŞAYACAK
Vatandaşlarımız çalışmaların 3 ilçede yoğun olarak sürdürüldüğü konusunda beni eleştiriyor.  Unutmayalım ki Altınordu, Ünye ve Fatsa ilçelerimiz ilimiz nüfusunun % 65’ini oluşturuyor. Diğer ilçelerimiz tabi ki bizler için çok önemli. Biz hepsine büyük hizmetler götürüyoruz. Kimine kent meydanları, kimine de kültür merkezleri yapıyoruz. Fatsa Cumhuriyet Meydanı’nda 4 binaya 15 milyon TL kamulaştırma bedeli verdik. Buraya muhteşem bir meydan yapıyoruz. Muhtemel maliyeti 20-22 milyon TL’yi bulacak projemizle birlikte Fatsa’nın sahil boyu binaları giydirilecek.
FATSA MEZBAHASI BÜYÜK BİR İSTİHDAM SAĞLAYACAK
Fatsa’ya yapılacak mezbaha, sadece ilimizin değil bölgemizin en büyük mezbahası olacak. Bu mezbahamız tüm kesimlerin tek elden yapılacağı bir kompleks olacak. Bu işletmeyi Fatsa ilçemize yapmamızın nedeni ise bölgenin tam orta noktasında olmasıdır. Sadece il içi değil, il dışı kesimler de yeri geldiğinde buruda yapılabilecek. En fazla kesim yapılan bölgelerden biri olan Fatsa, bu sistemle hem kendisini amorti edecek hem de istihdam sağlayacak.
ÜNYE ÇAMLIK PROJESİ’NİN İÇİNE YÜZME HAVUZU YERLEŞTİRDİK
Ünye ilçemizin altyapısı diğer ilçelerimize göre daha hazır olarak görünüyor. Ünye’de birçok cadde ve sokakta üstyapıları tamamladık. Sosyal tesisleri de tamamlanan ilçemizin sadece kültür merkezi kaldı. Ünye’ye Çamlık Projesi’nin biraz gecikme sebebi içine yüzme havuzu yerleştirmiş olmamız. Doğal gazın genişlemesiyle birlikte yol çalışmalarına tekrar başlayacağız.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: