Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Başkan Tekintaş, Türkiye’de İlk Defa Toprak Haritası Çıkartacağız

Başkan Tekintaş, Türkiye’de İlk Defa Toprak Haritası Çıkartacağız
  • EKONOMİ / GENEL
  • 20 Haziran 2018
  • Başkan Tekintaş, Türkiye’de İlk Defa Toprak Haritası Çıkartacağız için yorumlar kapalı
  • 529 KEZ OKUNDU

Altınordu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Ordu Valiliği himayesinde, Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen 2018 yılı Tarım ve Kırsal Kalkınma Yatırım Programı kapsamında hibe desteği kazanan “ Toprağını Tanısın Altın Gibi Parlasın” Projesi’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Ordu Kültür Sanat Merkezi(OKSM)’de gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, AK Parti Milletvekili Adayı Opr. Dr. Şenel Yediyıldız, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, DOKAP Başkanı Yusuf Mengü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, kurum müdürleri, mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.

Ordu’nun en önemli tarımsal ürünü olan fındıkta verim ve kaliteyi artırmak amacıyla  gerçekleştirilen projenin sunumunu proje koordinatörü Selma Arslan yaptı.

Arslan, proje ile Ordu’da toprak yapısını ortaya çıkararak, bilimsel metotlarla toprak haritası oluşturulacağını, fındık yetiştiriciliğinde üreticilerin bilinçli bakım bilinçli toprak kullanımını yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ve fındıkta verim ve kaliteyi olumsuz etkileyen yanlış gübreleme usullerini ortadan kaldırmak, bilinçsiz gübrelemenin insan sağlığında yol açtığı olumsuz etkilerin önüne geçmek olduğunu kaydetti.

Arslan’ın sunumunun ardından İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

MÜDÜR YILMAZ: “DÜNYA’DA ÜRETİLEN FINDIĞIN 4/1’İNİ BİZ ÜRETİYORUZ; AMA YETMEZ”

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, Türkiye’de üretilen fındığın % 25’inin Ordu’da üretildiğini belirtirken, konuşmasında “Ordu’nun tarım alanlarının % 89’unda fındık tarımı yapılmaktadır. Fındık adeta bizim yeşil altınımızdır. Dünya fındığının da %25’ini tek başına Ordu üretmektedir. Tabi bu dünya fındığının 4/1’ini üretmek bizleri gururlandırıyor. Ordulu üreticiler olarak tarım teşkilatında çalışanlar olarak ‘dünyada üretilen fındığın 4/1’ini biz üretiyoruz’ diyoruz; ancak var olan potansiyelimizi de bildiğimiz için bu bizi tatmin etmiyor. Yani 4/1’inin çok daha üzerinde üretmemiz gerektiğini biliyor, bu potansiyelin Ordu’da olduğunu biliyoruz. Daha fazlasını üretmek için çalışmalar yürütüyoruz. Bu projede o çalışmalardan bir tanesi. Projemiz üreticilerimiz ve ilimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

OPR. DR. YEDİYILDIZ: “ORDU FINDIĞI DA DAHA CANLI VE CAZİP HALE GELECEKTİR”

AK Parti Ordu Milletvekili Adayı Opr. Dr. Şenel Yediyıldız, burada yaptığı konuşmada, toprağın bir reçetesi olması gerektiğini vurgularken, “Bu proje önemli ve değerli bir projedir. Buna katkısı olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tarım faaliyetleri oldukça tarımsal alana bakım da önemlidir. Ordu fındığın ana merkezidir. Ama fındıkta bir erozyon vardır. Bu erozyon, gerçekleştirilecek çalışmalarla; Ordu fındığı da daha canlı ve cazip hale getirebilir. O zaman Ordu fındığı daha iyi yerlere gelecektir” şeklinde konuştu.

 BAŞKAN TEKİNTAŞ: “TÜRKİYE’DE İLK DEFA TOPRAK HARİTASI ÇIKARTACAĞIZ”

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, bu proje ile Türkiye’de ilk defa toprak haritası çıkartılacağını söyledi.

Başkan Tekintaş, konuşmasında, “Altınordu ilçesi olarak belediyemiz kurulduğu günden bu güne kadar tüm kamu kurumları ile iş birliklerimizi sürdürüyoruz. Bu iş birliği içerisinde bir çok proje üretme imkanı yakaladık. Tarım İl Müdürlüğümüz ve DOKAP Başkanlığımız ile bu projeyi görüştük ve protokolü imzaladık. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bir yem fabrikası, soğuk hava deposu ve entegre yumurta paketleme tesisini şimdi de önemli bir projeyi DOKAP ile birlikte sürdürüyoruz. Yaklaşık 435 bin TL’lik bir projedir. Bu projenin içerisinde 1600 noktadan 400 metrekarelik noktalardan alacağımız numunelerle çok özel bir haritayı ortaya çıkartıyoruz. Toprağın reçetesini ortaya çıkartacağız. Üreticilerimiz toprağının neye ihtiyacı olduğunu bilecek. Bu çerçevede istedik ki elimizde dijital bir veri olsun. Bu proje sonrasında doğrudan üreticiye “Şu bölgede bu ürün için şu gübreyi, şu vitamini kullanmalısın” diyeceğiz. Önümüzdeki yıl topraklar hazırlanırken bu proje ile elde edilen veriler doğrultusunda üreticilerimiz yola çıkacaktır. Bu proje üreticilerimize hayırlı olsun. Katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: