Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Başkan Selami Akarsu, Büyük Fındık Çözüm Çalıştayına Katıldı.

Başkan Selami Akarsu, Büyük Fındık Çözüm Çalıştayına Katıldı.
  • EKONOMİ / GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 17 Temmuz 2017
  • Başkan Selami Akarsu, Büyük Fındık Çözüm Çalıştayına Katıldı. için yorumlar kapalı
  • 279 KEZ OKUNDU

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, Düzce Ziraat Odası ve Marmara İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen “Büyük Fındık Çözüm Çalıştayı” toplantısına katıldı.

Panalist olarak toplantıya katılan ve burada bir konuşma yapan Başkan Selami Akarsu, bundan sonraki süreçte Fındıkta devlet desteğinin olması gerektiğini, TMO’nun yeni sezonda da alımlara devam etmesi gerektiğini söyledi. Başkan Selami Akarsu; “Bizler TMO’nun yeni dönemde de müdahaleci olarak devrede olmasını gerektiğinde alımlara devam etmesini istiyoruz.
Fındık ihracatının yüzde 80’i bölgemizde faaliyet gösteren ve yabancı bir firmanın tekelinde olan Ferror firmasının eline geçmiştir. Fındıkta çok ciddi bir tekelleşme vardır. Bu tekelleşmenin de önüne geçmek için öncelikle fındık ihracatı yapan firmalara bir takım hibe ve teşvikler verilmeli ve bu tekelleşmenin önüne geçilmelidir. Üreticiyi, fabrikatörü, manavı koruyacak bir sistemin devreye sokulması, ihracat yapan firmalara, sıfır faizli kredilerin verilmesi, teşvik ve hibe desteği verilmesi, müdahale alımı gibi sistemlerin devreye sokularak Devlet Garantisi altına alınması, Devlet garantisi olan, Fiyat istikrarını koruyan bir sistemin kurulması gerekmektedir. Alan Bazlı Gelir Desteği modeli bir örnektir. Bu model geliştirilebilir, bunun gibi üreticiye ekonomik katkısı olan, nakit akışı sağlayan, destekler arttırılmalı, üretici Alivre sistemden, Tefecilik sisteminden ve Emanet sisteminden kurtarılmalı. 2009 yılında başlayan ve devam etmekte olan Fındıkta Serbest Piyasa Sistemi 2015 Aralık ayı itibariyle işlevini kaybetmeye başlamış, fındık üreticisi fiyatların ani iniş çıkışlarından dolayı çok ciddi ekonomik zararlarla karşı karşıya kalmış, üreticinin psikolojisi bozulmuştur. Fındıkta serbest piyasa koşullarının iyileştirilmesi gerekmektedir. Fındıkta sorunların ortadan kaldırılması ve çözüme kavuşturulabilmesi için; Fındıkta Müdahale alımı, taban fiyat uygulaması ve DEVLET GARANTİSİ olan bir sistemin devreye sokulması gerekmektedir” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: