Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Başkan Çelenk, Öğretmenlerin Emeği Yok Sayılamaz

Başkan Çelenk, Öğretmenlerin Emeği Yok Sayılamaz
  • EĞİTİM / GENEL
  • 28 Mart 2018
  • Başkan Çelenk, Öğretmenlerin Emeği Yok Sayılamaz için yorumlar kapalı
  • 389 KEZ OKUNDU

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Ordu Şube Başkanı İsmail Çelenk, öğretmenlerin moral ve motivasyonunun artırılması gerektiğini söyleyerek, “Öğretmenlerimiz ilgisiz, desteksiz, çaresiz bırakılmamalıdır” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan Memur Sen Ordu üyeleri, öğretmenlere karşı şiddete, saygınlığı zedeleyecek performans değerlendirme sistemine, adalet duygusunu örseleyen mülakatla sözleşmeli öğretmen atama uygulamasına yönelik eleştirilerini dile getirdi.

“Performans değerlendirmesini dayanağı yok”

Performans değerlendirmesinin neye hizmet ettiğinin belli olmadığını aktaran Çelenk, ” performans değerlendirme taslağında hukuki denetime elverişli bir değerlendirme setine yer verilmemiş, mahkemelerce aranan kriterleri cevaplayacak tarzda bir değerlendirme süreci öngörülmemiştir. Taslağın bu şekliyle yürürlüğe konulması hâlinde dava konusu edilen her değerlendirmenin idari yargı mercilerinden döneceği, bunun da süreci işlemez ve işlevsiz kılacağına şüphe yoktur. Performans değerlendirmesinin hukuki ve kanuni dayanağı yoktur. Performans değerlendirmesinin, herhangi bir analizin sonucu olmadığı gibi, neye hizmet ettiği de belli değildir. Performans değerlendirme sistemini uygulamaya koymaktaki gereksiz ısrar, hatalara ve mağduriyetlere sebep olacaktır.” Dedi.

“Şiddete acil önlem alınmalı”

‘Eğitimcilerin şiddetin hedefi olması eğitim camiasını umutsuzluğa düşürmeye başlamıştır ‘ diyen Çelenk; “Şiddetin önlenmesi için ivedilikle tedbir alınmalıdır. Şiddetin aileden sokağa ve çalışma ortamına kadar hayatın her alanında gözleniyor oluşu, sağlıksız bir gidişatı işaret etmektedir. Öğretmenlerin emeğini yok sayan, bu mesleği her türlü haksızlığa ve saldırıya açık hâle getiren yaklaşımlar, politikalar bugün geldiğimiz noktanın sebebidir. Yaşanan mesleki erozyon öğretmeni savunmasız bırakmış, saldırılara açık hâle getirmiştir. Topluma verdiklerine ters orantılı olarak yeteri kadar mağdur edilen öğretmenlerimiz ilgisiz, desteksiz, çaresiz bırakılmamalıdır.” Diye konuştu.

“Mülakattan vazgeçilmeli”

Eşit olmayan şartlarda hizmet verenleri aynı kıstaslarla ölçmeye çalışmanın hakkaniyete aykırı olduğunu aktaran Başkan Çelenk; “Sözleşmeli öğretmenlerle diğer meslektaşları arasında birçok fark var. Sözleşmeli öğretmen, eşi öğretmen olmadığı durumda dahi eş durumu nedeniyle bir araya gelemiyor, eş ile iş arasında bir tercih yapmak zorunda bırakılıyor. Tek başına sözleşmeli öğretmenlik uygulaması çok ciddi bir sorun iken, atamaların mülakatla yapılması, yapılan mülakatlar çerçevesinde adayların kazanma ya da kaybetme nedeninin objektif bir şekilde izah edilmemesi, birçok yazılı sınavdan geçen öğretmen adaylarının farklı komisyonlarca bir kaç dakikalık mülakatla elenmesi adalet duygusunun zedelenmesine neden olmaktadır. Farklı istihdam modellerinden vazgeçilmelidir.” Şeklinde konuştu.Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: