Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Başkan Çelenk, Öğretmenlere Veli Ziyaretleri Zorunlu Tutulamaz

Başkan Çelenk, Öğretmenlere Veli Ziyaretleri Zorunlu Tutulamaz
  • EĞİTİM / GENEL
  • 14 Aralık 2017
  • Başkan Çelenk, Öğretmenlere Veli Ziyaretleri Zorunlu Tutulamaz için yorumlar kapalı
  • 348 KEZ OKUNDU

Memur-Sen Ordu il başkanı İsmail Çelenk, öğretmenin zorlanması hukuka aykırıdır diyerek sert eleştirilerde bulundu.

Öğretmene ve idarecilere asli görevleri dışında yük yüklemek kabul edilebilir değildir diyen Çelenk, bazı yetkililere seslenerek Öğretmenlere görevi haricinde başka işler yaptırıldığını ifade ederek öğretmenlere ev ziyareti yaptırmanın hiçbir hukuki dayanağı yoktur.

Son günlerde ilimizde yaşanan bazı uygulamalar hakkında Memur-Sen İl Başkanı İsmail ÇELENK bir açıklama yaptı.

Memur Sen İl Başkanı İsmail ÇELENK’in yaptığı basın açıklamasını aynen yayınlıyoruz.

Öğretmenlere evlerde veli ziyaretlerinin zorunlu tutulmasının hukuki bir dayanağı yoktur. Hukuki bir dayanağı olmayan bir konuda öğretmenin ev ziyaretlerine zorlanması, özel hayatın gizliliğini ihlal edeceği gibi öğretmen ile velinin karşı karşıya getirilmesine de zemin oluşturacaktır. Bu hususun öğretmenin ve velinin tercih ve isteğine bırakılması ya da eğitim kurumlarına veli görüşme odası türünden mahremiyeti sağlayacak uygulamalar geliştirilmekten imtina edilerek öğretmenin zorlanması hukuka ve kanuna aykırıdır.

Diğer taraftan 25 Ekim 2017 tarihli Okul Servisleri Araçları Yönetmeliği ile birlikte okul yöneticileri servis araçlarını denetleme memuru gibi kullanılmaya başlanmaktadır. Yönetmelik denetim ve yaptırımı esas olan valilik ve kaymakamlıklar tarafından oluşturulacak denetim komisyonu ve kolluk kuvvetlerine bırakılmış iken okul yöneticilerinin asli denetim elemanı gibi kullanılmaya çalışılması kabul edilemez.

Öğretmenlerimize ve okul yöneticilerimize asli görevleri ile bağdaşmayan yükümlülükler yüklenmesinin asıl görevleri olan eğitim ve öğretimi olumsuz etkileyeceğine kuşku bulunmamaktadır. Bu türden tali yükümlülükler öğretmenin ve yöneticinin mesleki veriminin düşmesine, motivasyonunun kaybına sebep olacaktır.

Bu ve buna benzer, çalışanların asli görevleri dışında verilen her türlü uygulamadan bir an önce vazgeçilmelidir. Meydana gelebilecek olumsuzlukların her zaman takipçisi olacağımız, yetkililer tarafından bilinmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: