Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Başkan Akarsu, Fındıkta Çözüm Çalışması Sürüyor

Başkan Akarsu, Fındıkta Çözüm Çalışması Sürüyor
  • EKONOMİ / GENEL
  • 02 Ağustos 2017
  • Başkan Akarsu, Fındıkta Çözüm Çalışması Sürüyor için yorumlar kapalı
  • 315 KEZ OKUNDU

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, fındıkta çözüm için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Başkan Selami Akarsu, TMO’nun yeni sezonda fındık alımı yapmasını beklediklerini, TMO’nun piyasaya girdiği 24 Nisan-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında çok başarılı bir alım gerçekleştirdiğini belirtti.

Fındık konusunda yapılan çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulunan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu şu açıklamayı yaptı;

Altınordu Ziraat Odası Başkanlığı olarak Fındıkta Çözümün bir parçası olmak için başlattığımız çalışmalar devam etmekte.

İlk olarak Fındıkta Çözüm başlıklı yayınladığımız raporda fındık sektörünün sorunlarını özet olarak gündeme getirmiş Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız ve Milletvekillerimiz ile yaptığımız görüşmeler sonucunda iyi bir sonuç elde etmiştik.

Yapmış olduğumuz bu çalışmalar neticesinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da fındıkta tekelleşme olduğu, fındık üreticilerinin alivrecinin, tefecinin eline bırakılmaması konusunda talimatlar vererek somut adımlar atılmasını sağlamıştı. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz.

Devamında Serbest Piyasanın Aralık 2016 itibarıyla işlevini yitirmesi sonucu 15 liralara kadar yükselen fındık fiyatları bir anda 7-8 liraya kadar gerilemiş, fındık tarihinde hiç olmayan bir şey yapılmış eski-yeni fındık ayrımı yapılarak üreticinin elinde bulunan fındığı daha ucuza almanın yoluna gidilmişti. Bunun üzerine hükümet yetkilileri, ile yaptığımız görüşmeler neticesinde TMO’nun devreye girmesini sağlamıştık. 24 Nisan 2017 tarihinde piyasaya giren Toprak Mahsulleri Ofisi 21 Temmuz 2017 tarihine kadar üreticinin elinde bulunan fındığın 6 bin 500 ton’unu 10.00 tl – 11.50 tl aralığında fiyatlarla almış ödemeyi de bir hafta içerisinde banka hesaplarına yatırmış ve üreticinin cebine sıcak para girişini sağlamıştır.

TMO’nun devreye girmesinin ardından piyasa da bulunan küçük ölçekli bazı tüccar ve manavlarda çiftçinin iyi niyetini suistimal ederek bir takım ayak oyunları ile çiftçinin ÇKS’sini kullanarak üreticiden kandırma yoluyla 7-8 liradan aldığı fındığı yine üreticiyi kullanarak TMO’ya 10.00 TL’den satmaya kalkışmıştır. Bunun da önüne geçilmesi için TMO ile Altınordu Ziraat Odası birlikte hareket ederek bir takım önlemler alarak, istihbarat çalışması yaparak gerçek üreticinin TMO’ya fındık vermesini sağlamıştır.

TMO piyasaya girdiği 24 Nisan 2017-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında Karadeniz Bölgesinde gerçek fındık üreticisini koruma altına alarak çok ciddi bir başarıya imza atmıştır. Devlet bir kez daha üreticinin yanında olduğunu göstermiştir.

Yeni fındık sezonu öncesi Eski Başbakan Yardımcımız, yeni Kültür ve Turizm Bakanımız ve AK Parti Ordu Milletvekilimiz Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ordu Milletvekillerimiz Av. Oktay Çanak, Metin Gündoğdu ve CHP Ordu Milletvekilimiz Seyit Torun ile de bir takım görüşmeler yapmış TMO’nun yeni sezonda da piyasada olması konusunda yaptığımız çalışmaları kendileri ile paylaşmış bulunmaktayız. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar’da bu konunun takipçisidir. Sayın Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar birkaç gün önce bir açıklama yapmış TMO’nun yeni dönemde de piyasada olması gerektiğini üreticinin mağdur olmaması gerektiğini bildirmiştir.

Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile temas halinde olduğunu, gerekli adımların atılacağını konunun takipçisi olduğunu söylemişti. AK Parti Ordu Milletvekilimiz Metin Gündoğdu’da çıktığı bir televizyon programında TMO’nun yeni sezonda fındık alımlarına devam edeceğinin müjdesini vermiştir. Biz Altınordu Ziraat Odası olarak konunun takipçisiyiz. Fındık üreticimizin, Çiftçi kardeşlerimizin yanındayız.

Fındık üreticimiz endişelenmesin, yeni sezonda da Devletimiz, hükümetimiz üreticimizin menfaatine olan çalışmalar yapacaktır. Üreticimizin içi rahat olsun, devlet her durumda inşallah biz inanıyoruz ki; üreticimizin yanında olacaktır.

Burada şunu da ifade etmek istiyorum. Bizim Ziraat Odalarımızın fındık fiyatı açıklama yetkisi yoktur. Bizler üreticinin hak ettiği ücrete fındığını satması için uğraş gösteriyoruz. Yeni maliyetlerin üzerinde bir fiyat ile fındık alımının gerçekleşmesinden yanayız. Burada Bakanlığımız yapacağı çalışma ile hem ihracatçımızı, hemde çiftçimizi koruyacak şekilde çalışma yapmalıdır.

Giresun’da kurulan yapımı devam eden Lisanslı Depoculuğun bir an önce faaliyete geçmesini bekliyoruz. Yine aynı şekilde Ordu’da da Lisanslı Depoculuğun kurulmasını istiyoruz. Lisanslı Depoculuk sisteminin Avrupa Ülkelerinde olduğu gibi Devlet Garantisi olan bir sisteme dahil edilerek hayata geçmesini istiyoruz. Yeni biz diyoruz ki; Fındıkta Devlet Garantisi olsun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: