• DOLAR
  %0,19
 • EURO
  %0,41
 • ALTIN
  %0,12
 • BIST
  %0,17
Basın ve Tiyatronun Duayeni Hayata Gözlerini Yumdu

Basın ve Tiyatronun Duayeni Hayata Gözlerini Yumdu

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunun (OBBKT) kurucusu Uğur Gürsoy vefat etti. Ordu ilinin sosyal ve kültürel hayatında önemli izler bırakan Gürsoy 88 yaşında hayata gözlerini yumdu. Uğur Gürsoy için 30 Haziran Cuma günü saat 11.30’da Ordu Büyükşehir Belediyesi merkez yerleşkesi önünde tören düzenlenecek. OBBKT’nin kurucusu Uğur Gürsoy’un cenazesi Yalı (Aziziye) Camii’nde öğle namazına müteakiben kılınacak […]

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunun (OBBKT) kurucusu Uğur Gürsoy vefat etti. Ordu ilinin sosyal ve kültürel hayatında önemli izler bırakan Gürsoy 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Uğur Gürsoy için 30 Haziran Cuma günü saat 11.30’da Ordu Büyükşehir Belediyesi merkez yerleşkesi önünde tören düzenlenecek. OBBKT’nin kurucusu Uğur Gürsoy’un cenazesi Yalı (Aziziye) Camii’nde öğle namazına müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından aile kabristanlığına defnedilecek.

UĞUR GÜRSOY’UN BİYOGRAFİSİ

1929 yılında Ordu’da dünyaya gelen Uğur Gürsoy, ilk ve orta tahsilini Ordu’da ve lise öğrenimini Trabzon’da tamamladı. Bir dönem Ordu’da Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuş olan babası Ali Rıza Gürsoy’un kurduğu Tekâmül gazetesinde başladığı gazetecilik hayatını Gürses ve Hareket gazetelerinde sürdürdü. 1964 yılında Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunu (OBKT) kurdu. 1972-1982 yılları arasında Hürriyet Gazetesi Karadeniz Bölge Şefliği ve Basın Konseyi üyeliği yaptı. “Yaşasın Bizim Tiyatro” adlı kitabı, TÜYAP Kitap Fuarı’nda CİNİUS Yayınları standında yayınlandı. Tüm ömrü güzel Ordu’da ve bu şehrin insanıyla birlikte geçti. Amacı Ordu ilinde başka dünyaları yaşamak ve yaşatmaktı.

Gazeteci, Yazar ve Tiyatrocu Uğur Gürsoy, Ordu’nun kültürü ile tiyatro sanatını ortak yaşamda buluşturan bir değerdi. Onun için tiyatro ve Ordu ili, yaşamında önemli tutkuydu. Kurucusu olduğu OBBKT, aynı zamanda Türkiye’nin ilk bölge tiyatrolarından biridir.

Muhsin Ertuğrul’la tanıştığında kendisine Ordu ilinde amatör olarak yaptıkları tiyatro çalışmalarından bahsetmiştir. Muhsin Ertuğrul, Uğur Gürsoy’un tiyatro çalışmalarını çok takdir etmiş ve OBBKT’nin kurulması için her türlü desteği de sağlamıştır. Uğur Gürsoy da, kurulduğu günden bu yana OBBKT ile ilçelere ve köylere giderek tiyatroyu halka aşılamayı kendisine amaç edinmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır