Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ Ordu’da

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ Ordu’da

Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.Recep Akdağ, çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Ordu’ya geldi.

Ankara’dan havayoluyla Ordu’ya gelen Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.Recep Akdağ’ı, Ordu-Giresun Havalimanında Vali Seddar Yavuz, AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Çoruh, Vali Yardımcısı Bayram Gale, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, AK Parti İl Başkanı Uğur Çelenk, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Işık ve diğer protokol mensupları karşıladı.

Ordu Valiliğini Ziyaret Etti

Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.Recep Akdağ, ilk ziyaretini Ordu Valiliği’ne yaptı. Ordu Valiliği’ne gelişinde, Vali Seddar Yavuz, Vali Yardımcıları ve Valilik Birim Müdürleri tarafından karşılanan Başbakan Yardımcısı Akdağ, Şeref Defterini imzaladıktan sonra Valilik Makamına geçti.

Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.Recep Akdağ’ın ziyaretinden büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Seddar Yavuz, “Zat-ı alinizi Ordu’da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Ziyaretiniz vesilesiyle zat-ı alinize şükranlarımızı arz ediyorum. İlimize yapılan hizmetlerde büyük emekleriniz, katkılarınız var. Şahsım ve tüm Ordulular adına teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da ilimize olan desteklerinizi esirgemeyeceğinize olan inancımız tamdır. Tekrar ilimize hoş geldiniz, şeref verdiniz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.Recep Akdağ ise yaptığı konuşmada, ”Ordu’nun damadı olarak çok defa Ordu’ya geldim. Ankara’dan Ordu’ya 6-7 saatte ancak geliyorduk. Karadeniz otoyolu yapılınca bu süre kısaldı. Havaalanı ise bunu taçlandıran bir yatırım oldu. Buna benzer birçok yatırım ve hizmette olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın ileri görüşlülüğünü, Ordu ve Giresun için birlikte hizmet eden havaalanında yaşıyor, görüyoruz. Havaalanının bölgeye büyük bir canlılık getirdiğini biliyorum. Ulaşım son derece önemli bir husus. Ordu, İstanbul gibi birçok ilde çok sayıda insanın yerleştiği bir ilimiz. Havalimanı güzel hizmet oldu” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Akdağ, ”Bütün Orduluların çevre yolu ile ilgili hassasiyetinin olduğunu biliyoruz. Orada da imkanlar elverdiği ölçüde hızlı çalışma yürütülüyor. Yoldaki bazı fiziksel şartlar sebebiyle istendiği hızda yol inşaatı devam edememişti ama Mart ya da Nisan ayında ilk etabı tamamlanmış olacak” dedi.

Başbakan Yardımcısı Akdağ, Ordu’nun önemli yatırımlarının son durumu, sorunlar ve ihtiyaçlarla ilgili Vali Seddar Yavuz’dan bilgi aldıktan sonra Ordu Valiliği ziyaretini tamamlayarak, AK Parti Ordu İl Başkanlığına geçti.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünü Ziyaret Ederek, Brifing Aldı

AK Parti Ordu İl Başkanlığı ziyaretinin ardından, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünü ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Akdağ, burada kurum müdürü Osman Işık’tan brifing aldı.

Brifing öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı Akdağ, AFAD’ın yapısının işlevsel hale getirildiğine dikkat çekerek, “2002 yılında Hükümete geldikten sonra afet, acil durum ya da bir krizin yönetimi konusunu bir çok kere masaya yatırdık, tartıştık. Farklı bakanlıklar bu işi yapıyordu. Dolayısıyla koordinasyon işi zordu. Neticede doğrudan Başbakanlığa bağlı kuruldu. Ve ondan sonra afetlere yaklaşım mantığı tamamen değişti. Nitekim büyük bir Van depremi yaşadık. AFAD ve UMKE ekipleri Van depreminde çok büyük bir muvaffakiyet gösterdi. Bu sadece Türkiye’deki hadiseler için değil. Yurt dışında da buna benzer bir problem olduğunda ekiplerimiz, çok hızlı ve organize biçimde hareket edebilen ve ihtiyacı yerinde görüp, yerinde teşhis koyup, müdahaleyi de yerinde yapabilen ekiplerdir. Yakın zamanda Kuzey Irak’ta bir deprem oldu. AFAD ekiplerimiz çok hızlı bir biçimde intikal etti. Böyle bir yapılanmamız var” diye konuştu.

Afetlere müdahalede gönüllülük sistemini kuvvetlendirmek için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Başbakan Yardımcısı Akdağ, “Afetlere müdahale anlamında gücümüzü arttırmak için bu seneden başlayarak gönüllülük sistemimizi kuvvetlendiriyoruz. Türkiye’de büyük bir gönüllüler ordusu kurmak için kollarımızı sıvadık. Bu anlamda Akut ile de bir işbirliği protokolü imzaladık. Türkiye’de bizim iki bin civarında arama-kurtarma birliği ekibimiz var. 20 bin civarında da itfaiyecimiz var. 20 bin itfaiyeciyi de bu işin içine çok aktif olarak sokmamız gerekiyor. Sadece itfaiyeciler değil, bunun dışında da 100 bin rakamlarını ifade edebileceğimiz sayıda gönüllüyü yetiştirerek bu sisteme geçeceğiz” şeklinde konuştu.

Afet riskini azaltmaya yönelik çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Başbakan Yardımcısı Akdağ, “AFAD’ın vazifesi sadece afetlere müdahale etmek değil. Afet riskini azaltma üzerine ciddi çalışmalar yapıyoruz. Özellikle Karadeniz’deki illerimiz sel ve heyelan meselesi ön plana çıkıyor. Ordu ve Ordu’ya benzeyen illerden bahsettiğimiz zaman, su baskınları, seller ve heyelanlardan bahsediyor olacağız. Bunlarla ilgili risk haritalarımızı hazırlamış bulunuyoruz. Bu risk haritaları çerçevesinde riski azaltmak için de önemli çalışmalar yapacağız” dedi.

Başbakan Yardımcısı Akdağ, yaptığı açıklamanın ardından İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Işık’tan kurum çalışmaları ve faaliyetlerine ilişkin kapsamlı bir brifing aldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: