Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Aybastı’da Başpehlivan, Recep Kara Oldu

Aybastı’da Başpehlivan, Recep Kara Oldu
  • GENEL / SPOR
  • 25 Temmuz 2017
  • Aybastı’da Başpehlivan, Recep Kara Oldu için yorumlar kapalı
  • 305 KEZ OKUNDU
911. Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Güreş ve Kültür Festivali’nde Fatih Atlı’yı mağlup eden Ordu Büyükşehir Belediyesi Sporcusu Recep Kara başpehlivan oldu.
Toplam 7 gün süren festivalin son gününde düzenlenen ve izleyicilere coşku dolu anlar yaşatan yağlı güreşler, akşam saatlerine kadar devam etti.
Keyifli saatlerin yaşandığı müsabakaların finalinde Fatih Atlı’yı mağlup ederek başpehlivan olan Recep Kara’ya ödülünü Başkan Enver Yılmaz ve protokol takdim etti. Program, ödül töreni ve fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.
On binlerce güreşseverin takip ettiği yarışmaların düzenlendiği festivalde bir konuşma yapan Başkan Enver Yılmaz, “Büyükşehir olarak hükümetimizle birlikte Allah izin verirse bu bölgemizi ve festivalimizi, Türkiye’nin en bilinen ve güreşlerde Kırkpınar’a namzet başpehlivanların yarıştığı bir organizasyon hâline getireceğiz” diye konuştu.
Başkan Enver Yılmaz’ın konuşmasındaki satır başları ise şöyle:
2 YILDIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ORGANİZE EDİYOR
2 yıldır bu önemli organizasyonu yasa gereği Büyükşehir Belediyemiz organize ediyor. Gözbebeğimiz olan Aybastı ilçemiz ve Perşembe Yaylamızda yatırımlar yaptık. Bu coğrafyamız, turizm için bir numaraya namzet. Perşembe Yaylamız, gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla inanıyorum ki bundan sonra nüfusunu artırarak gelişimini ve bölgemize olan etkisini gösterecek.
BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ BOZDURMAYACAĞIZ
911.si düzenlenen bu festivalimizin özelliği ise şöyle: 1105 tarihinde Danişment Beyliği’nin Komutanı Emir Kümbet Hazretleri burada ordusuyla birlikte Bizanslar ile savaşmıştır. Bu savaşla Türklerin Anadolu’ya girdiği yerlerden biri de coğrafyamızdır.  Bu bölgemizde o savaşta şehit olmuş tam 6 bin insanımız yatıyor. Bu nedenle Aybastı Perşembe Yaylası denildiğinde hem bu güzel coğrafya hem de yöremizin manevi boyutu aklımıza geliyor. Şehitlerimizin hatırasına saygıyı göstermek kaydıyla Büyükşehir olarak, hükümetimizle birlikte Allah izin verirse bu festivalimizi, Türkiye’nin en bilinen ve güreşlerde Kırkpınar’a namzet başpehlivanların yarıştığı bir organizasyon hâline getireceğiz. Bunun için birlik ve beraberliğimizi bozdurmayacağız.
ALLAH SAĞLIK VE HUZUR İÇİNDE SİZLERE HİZMET SUNMA İMKÂNI VERSİN
911 yıldır düzenlenen bu meydanımızda ne başpehlivanlar, ne başkanlar ve ne büyük adamlar geldi geçti ancak hepsinin gittiği nihai yer mezar oldu. O yüzden hoş sada bırakabilmenin yolu geleceğimizi ve gençlerimizi teminat altına alabilmektir. Biz bunun için varız ve gayretle çalışıyoruz. Milletimiz, seçimlerde 20’de 20 yaparak ve yüzde 60’ların üzerinde oy vererek bu çalışmalarımızda yanımızda olduklarını zaten gösteriyor. Bugün Aybastı’mız, festivalimiz ve güreş sporumuz için ne kadar gönlü atan varsa burada. Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin, sağlık ve huzur içinde sizlere hizmet sunma imkânı versin.
ALTIN KEMERİ ORDU’MUZA İNŞALLAH GETİRECEĞİZ
Recep Kara kardeşimiz Ordu’nun ve Türkiye’nin gururudur. Bu yıl nasip olmayan Kırkpınar Başpehlivanlığı için önümüzdeki yıl kendisine büyük destek vereceğiz. Recep Kara’nın gelecek yıl Kırkpınar’da başpehlivan olması için Ordu’dan, İstanbul’dan ve Türkiye’nin her yerinden Orduluları oraya akıtacağız ve altın kemeri Ordu’muza inşallah getireceğiz.
14 boyda toplam 323 sporcunun yarıştığı güreşlerde dereceye giren sporcuların isimleri şöyle:
Baş Boy: 1.Recep Kara, 2. Fatih Atlı, 3. İsmail Koç ve 3. Abdullah Güngör
Başaltı Boy: Hakkı Ceylan
Büyük Orta: Yücel Yazıcı
Küçük Orta Büyük Boy: Ümit Cin
Küçük Orta Küçük Boy: Osman Tokgöz
Deste Büyük Boy: Arif Özen
Deste Orta Boy: Fatih Yıldırım
Deste Küçük Boy: Serhat Çavuşoğlu
Ayak Boy: Efe Kölebaş
Tozkoparan Boy: Sertaç Üngör
Teşvik-2 Boy: Taner Garip
Teşvik-1 Boy: Hüseyin Şener
Minik-2 Boy: Yusuf Kırat
Minik-1 Boy: Metehan Şahin
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: