Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Asansör Bakımları ve Kontrolleri Zamanında Yaptırın

Asansör Bakımları ve Kontrolleri Zamanında Yaptırın
  • EKONOMİ / GENEL
  • 12 Ocak 2018
  • Asansör Bakımları ve Kontrolleri Zamanında Yaptırın için yorumlar kapalı
  • 315 KEZ OKUNDU
Ordu Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, asansör bakımlarının düzenli olarak yapılması konusunda, bina sorumlularını ve apartman yöneticilerini uyardı.
Asansör bakımları konusunda açıklamada bulunan Ordu Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Zeki Ardahanlıoğlu, Yönetmelik gereği asansörlerin ayda bir kez bakımlarının, yılda bir kez de genel kontrollerinin yapılması gerektiğine dikkat çekti.
Can ve mal güvenliği açısından asansör bakımlarının ve kontrollerinin, yasal mevzuat çerçevesinde mutlaka yaptırılması gerektiğini ifade eden Ardahanlıoğlu, “24.06.2015 tarih ve 29396 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliğinin 15. maddesinin birinci fıkrasında, ‘Bina sorumlusu asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere ayda 1 kez bakımının ve yılda 1 kez periyodik kontrolünün yaptırmaktan, bakım ve periyodik kontrol ücretinin ödenmesinden sorumludur’ denilmektedir. Ayrıca aynı Yönetmeliğin 24. maddesinin dördüncü fıkrasında, ‘Bina sorumlusunca periyodik kontrolüne izin verilmeyen veya periyodik kontrol neticesinde güvensiz olduğu tespit edilmesine rağmen güvenli hale getirilmeyen asansör, periyodik kontrolü yapılmayan asansör, periyodik kontrolü yapılıncaya kadar veya güvenli hale getirilinceye kadar ilgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir’ hükmü bulunmaktadır. Bu sebeple bina sorumluları ve apartman yöneticilerinin kırmızı etiketli asansörlerin insan can ve mal güvenliği acısından yıllık periyodik ve takip kontrol faaliyetlerinin zamanında yaptırılarak güvenli hale getirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bina sorumlularına veya kat maliklerine 1705 sayılı Ticarette Tağşişin Men’i ve İhracatın Murakabesi ve Korunması Hakkında Kanun gereğince idari yaptırım uygulanacaktır” dedi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: