Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu’da kano ve yelken sporu tesisi açıldı

Ordu’da kano ve yelken sporu tesisi açıldı
  • EKONOMİ / SPOR
  • 26 Haziran 2020
  • Ordu’da kano ve yelken sporu tesisi açıldı için yorumlar kapalı
  • 2.688 KEZ OKUNDU

Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Ordu Yelken ve Kano Derneği iş birliğinde Yelken ve Kano Eğitimi Projesi’nin tanıtım ve açılış töreni gerçekleştirildi.

Ordu Kültür ve Sanat Merkezi Salonunda Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Adem Atik tarafından projenin tanıtım sunumu yapıldı. Sonrasında Akyazı Mevkii’nde bulunan Yelken ve Kano Tesisi’nde açılış kurdelesi kesildi. Yelken ve Kano sporcularının birbirinden farklı gösterilerle izleyicilere keyifli dakikalar yaşatmasının ardından protokol Gülyalı ilçesinde yapımı devam eden 1.100 metre uzunluğundaki Kano Yarış Parkuru ve Tesisleri Projesi’nde incelemelerde bulundu.

“Yelken ve Kano Eğitimi Projesi”nin, Ordu Kültür Sanat Merkezi(OKSM)’nde yapılan tanıtım programında bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel, “Munzurun şehri Tunceli’mizden , mavi ve yeşilin buluştuğu, ilk altı günde sanki 6 aydır buradaymışız gibi o samimi havanın oluştuğu Ordu’muzda görev yapmanın onuru ve sevinci var içimde. Sayın Cumhurbaşkanımızın Liderliğinde ,Büyük Ordu Ailesiyle birlikte, hep beraber istişare ile Ordu’muzu, yapılanların üzerine daha da eklemek suretiyle hem Karadeniz’in, hem ülkemizin adından söz edilen illeri arasında sokacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Çünkü, birlikte hareket ettiğimiz takdirde üstesinden gelinmeyecek iş yoktur. Büyükşehir Belediye Başkanımız, devlet tecrübesiyle, birikimiyle bizler için bir şans. Bu birikimi, bu birlikteliği Ordu için kullandığımız takdirde, ben eminim ki istihdam başta olmak üzere turizmde, bugün olduğu gibi sporda, her alanda Ordu’yu daha da ileriye götüreceğimizi inanıyorum” dedi.

Karadeniz bölgesinin yabancısı olmadığını ifade eden Vali Sonel, “Daha önce Gümüşhane’de ve Trabzon’da çalıştım. Sporun içinde gelen biriyim. Bu tür faaliyetler, hem kano, hem yelken sporunun ilimizde gelişmesi, Karadeniz’in derelerinin ya da yaylalarının spor amaçlı kullanılması, sporun gelişmesini sağladığı gibi turizmin gelişmesini de sağlayacaktır. İstihdama katkısı olacaktır. Milli sporcuların yetiştirilmesi, renklerini şehitlerimizin kanından alan ayyıldızlı al bayrağımızın uluslararası müsabakalarda göndere çekilmesi, bizleri mutlu edecektir” diyerek, proje kapsamında yelken ve kano eğitimi alacak çocuklara ve gençlere başarı dileğinde bulundu.

Programda bir konuşma yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Bugün, bizim için önemli bir gün. Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili olduğu halde biz deniz sporlarına, su sporlarına gerekli ağırlığı veremedik ama bundan sonra yoğun bir şekilde vereceğiz. Çünkü, yeni Barbaroslar bu sporların gölgesinde yetişecek ve dünya denizlerine de yeni sporcular, yeni kahramanlar yetiştireceğiz. Bu bakımdan hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Kano Federasyonu Genel Sekreteri Emrah Beşe de programda yaptığı konuşmada, “Çok heyecanlıyız şu anda. Çok mutlu olduk. Ordu Büyükşehir Belediyesi ile ortak projelerimizi yaptık. Şu anda projemizin hayata geçtiğini görmek bizi çok mutlu etti. İnşallah çok daha güzel günler bizleri bekliyor. Hepinize çok teşekkür ediyoruz. İnanın çok büyük bir emek var burada. Teknelerimizi inşallah kendimiz inşa ettiğimiz takdirde, Türkiye’de kano sporunun çok daha iyi yerlere gelmesini sağlayacağız” dedi.

Yelken Federasyonu Temsilcisi Özlem Akdurak da programda bir konuşma yaparak, “Bugün, Türk Yelkenciliğini belki yüzyıllar ötesine taşıyacak bir projenin tanıtımını büyük bir heyecanla izliyoruz. Her spor birbirinden kıymetli Türk gençliği için. Ancak bazı illerimizin coğrafyaları doğası gereği bu tür sporların hızlıca yol alması için bir paha biçilmez cennet. Ordu’da böyle bir köşemiz. Hakikaten yelken sporu için paha biçilmez koyları, körfezleri var. Ben Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize emeği geçen herkese Türk Yelkenciliği olarak şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Civil Deresinin denizle birleştiği noktada, proje kapsamında eğitim alacak genç sporcularla birlikte “Yelken ve Kano Eğitimi Projesi”nin başlangıç startı verildi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ