Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Ordu’da 1 Eylül’de balıkçılık sezonu başlıyor

Ordu’da 1 Eylül’de balıkçılık sezonu başlıyor
  • EKONOMİ
  • 26 Ağustos 2021
  • Ordu’da 1 Eylül’de balıkçılık sezonu başlıyor için yorumlar kapalı
  • 105 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 1 eylül’de balıkçılık sezonunun başladığını çevirme ağları ile avcılık yasağı sona erdiğini duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan, “Denizlerde ve iç sularda ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen 2016-2020 av dönemine ait 4/1 numaralı tebliğ” gereğince “Denizlerde ve İç Sularda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2020–2024 Av Dönemine Ait 5/1 Numaralı Tebliğ” gereğince; 1 Eylül 2021 tarihinden itibaren çevirme ağları ve trol avcılığına açık alanlarda trol ağları ile su ürünleri avcılığı yasağı sona ermekte, mekanik güç kullanan ve kullanmayan çevirme ağları ile su ürünleri avcılığı serbest olmaktadır.

Karadeniz’de Ordu İli Ünye İlçesi Taşkana Burnundan Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü trol ile su ürünleri avcılığı yasağı, İlimiz karasularında kum midyesi avcılığı ve her türlü sürütme ağlar ile su ürünleri avcılığı yasağı devam etmektedir.

Yunuslar, Akdeniz Foku, Deniz Alaları, Orfoz, Vatoz, Mahmuzlu Camgöz Köpekbalıklarının ve Mersin balıklarının bütün karasularımızda avlanmaları yasaktır.

Karadeniz de 1 Eylül -15 Aralık tarihleri arasında kıyıdan itibaren gırgır ağları ile kıyıdan itibaren 18 metre derinlikten, 16 Aralık- 14 Nisan tarihleri arasında 24 metre derinlikten diğer denizlerimizde ise dönem boyunca kıyıdan itibaren 24 metreden sığ sularda gırgır ağlarıyla avcılık yapılması yasaktır.

Denizlerde yapılan su ürünleri avcılığında monofilament (tek kat) misina ağların ve multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağların kullanılması, gemilerde, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde bulundurulması yasaktır.

Gemiler için verilen ruhsat tezkeresine ait ruhsat numarasının, plaka olarak gemiye yazılması ve sağ, sol ve üstten görülecek şekilde bulundurulması zorunludur.

Aşırı avcılık sonucunda; su ürünlerine üreme şansı tanınmadığından stoklar sürekli azalmakta, cinsi olgunluğa gelmemiş küçük balıklar avlanmakta, balık boylarında küçülmeler, avlanma periyotlarında kısalmalar olmakta ve denizdeki canlılar arasındaki denge bozulmaktadır. Sonuçta, denizden geçimini sağlayan insanların kazançları azalmakta ve bitmektedir. Bu nedenle balıkçılığımızın kalkınabilmesi için özellikle düzenli, dengeli bir avcılık yapılmalı; zaman, yer, ağ ve boy yasaklarına mutlaka uyulmalıdır.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bütün balıkçılarımıza bereketli, bol kazançlı ve bütün işlerinin rast gittiği bir sezon geçirmelerini temenni ediyoruz.


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ