• DOLAR
  %0,22
 • EURO
  %0,23
 • ALTIN
  %-0,12
 • BIST
  %0,17
Ordu’da Gübrede zorunlu refakatçi Dönemi

Ordu’da Gübrede zorunlu refakatçi Dönemi

Fındık üreticisi e-reçete ile aldığı gübreyi tek başına bahçesine atamayacak: Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, fındık üreticilerinin gübreleme yaptığı sırasında yanlarında Ordu Valiliğnin, Tarım İlçe Müdürlüklerinin veya Ziraat Odalarının belirlediği personellerin olması gerektiğini ve bununda zorunlu olduğunu söyledi. Müdür Yılmaz, “Nitratlı gübrelerin kullanımı Haziran 2016’da yasaklandı. Biz bu yasak kapsamında […]

Fındık üreticisi e-reçete ile aldığı gübreyi tek başına bahçesine atamayacak:
Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, fındık üreticilerinin gübreleme yaptığı sırasında yanlarında Ordu Valiliğnin, Tarım İlçe Müdürlüklerinin veya Ziraat Odalarının belirlediği personellerin olması gerektiğini ve bununda zorunlu olduğunu söyledi.
Müdür Yılmaz, “Nitratlı gübrelerin kullanımı Haziran 2016’da yasaklandı. Biz bu yasak kapsamında ilimizde bulunan bütün bayilerde gübrelerin satışını yasakladık. Tabi amonyum nitratlı gübrelerin tarımda kullanımı son derce önemli. Fındık üreticisi yıllardır bu gübreyi kullanıyor. Bu nedenle Bakanlık kontrollü olmak şartıyla bu gübrelerin kullanımına izin verdi. Yüzde 33 amonyum nitrat gübresini tamamen yasakladı. Ama yüzde 21 ile yüzde 26 kalsiyum amonyum nitrat gübresi dediğimiz ve bizim bölgemizde kullanılan azotlu gübrelerin kullanımı kontrollü olarak serbest.” Dedi.

“Gübre miktarı reçetede yazacak”
Üreticimiz bağlı bulunduğu ilçe müdürlüğünden e-reçete almak zorunda diyen Müdür Yılmaz, “O reçeteye üreticinin kendisine arazi durumuna göre ne kadar gübre kullanacağı çıkarılacak. 4 suret olan bu reçeteyi alan üretici birini ilçe müdürlüğünde diğer üç reçete ile bayiye giderek gübresini alacak. O bayiye de bir reçete bırakacak. Üretici bu şekilde gübresini alacak.” Diye konuştu.

“Tek başına kimse gübre atamayacak”
Gübrede refakatçi uygulamasınında zorunlu olduğunu ifade eden Müdür Yılmaz, “Gübreyi alan üretici, bu gübreyi bahçesine atarken ilgili ilçe müdürlüğünden eğer gübreyi tarım kredi kooperatifinden almışsa kooperatif personellerinden, ziraat odasından vaya valilik tarafından görevlendirilen mahalle muhtarı ve azasından birinin nezaretinde atacak.” Diyerek üreticileri uyardı. Soner Özdemir/Ordu Hayat

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır