Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Fındık Bahçenizin Bakımı Bizim, Mahsulü Sizin Olsun

Fındık Bahçenizin Bakımı Bizim, Mahsulü Sizin Olsun
  • EKONOMİ
  • 31 Mart 2021
  • Fındık Bahçenizin Bakımı Bizim, Mahsulü Sizin Olsun için yorumlar kapalı
  • 667 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Vali Sonel, “Fındıkta Verimi ve Kaliteyi Artırmak İçin Birçok Proje Uyguluyoruz”
Vali Tuncay Sonel, “Fındık Bahçenizin Bakımı Bizim, Mahsulü Sizin Olsun” projesi kapsamında oluşturulan Akpınar Mahallesinde İbrahim Yeşilkaş’a ait örnek bahçeyi ziyaret ederek, yapılan çalışmaları yerinde inceledi.
“Fındık Bahçenizin Bakımı Bizim, Mahsulü Sizin Olsun” Projesi Uygulamasını Yerinde İnceledi
Vali Sonel, fındık üretiminde verimi ve kaliteyi arttırmaya yönelik projelerden birisi olan “Fındık Bahçenizin Bakımı Bizim, Mahsulü Sizin Olsun” projesinin birinci​ kısmında yer alan​ bahçelerden toprak tahlili alınması, bu tahlil sonuçlarına göre gübreleme ve çapalama çalışmalarının örnek​ bahçelerde uygulanması işlemini yerinde gördü.
Fındık Ocaklarına Gübre Attı, Çapalama Yaptı
Proje kapsamında oluşturulan örnek bahçede bizzat kendisi fındık ocaklarına kimi zaman eliyle gübre attı, kimi zaman da eline kazma aletini alarak, toprağı havalandırmak amacıyla toprağın üst yüzeyinin kazılması, çapalanması işlemini gerçekleştirdi.
Fındık Kozalak Akarına Dikkat Çekti
Fındık bahçelerinin özel bir zararlısı olan fındık kozalak akarına da değinen Vali Tuncay Sonel, “Yöremizde çiftçilerimiz, yöre insanımız çok iyi bilir. Gözle görülemeyecek kadar küçük, meyve veya sürgün gözlerine girerek onların şişkinleşip kozalak şeklini almalarına sebep olur” diyerek, fındık dallarında oluşan kozalakları topladı ve kozalakları elle toplamak suretiyle yapılan mücadele ile kimyasalların yaratacağı olumsuzluklarda ortadan kaldırılmış olacağının altını çizdi.
Vali Tuncay Sonel, “Kozalaklar temizlenerek fındığın çotanak yani meyve vermesi sağlanmalı. Çiftçilerimiz bunlara dikkat ederse, verimde ve kalitede yükseklik kaçınılmaz olur” diyerek, konuşmasını tamamladı.

Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ