Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Başkan Atakan Akça, Birlikte hareket etmeliyiz

Başkan Atakan Akça, Birlikte hareket etmeliyiz
  • EKONOMİ
  • 30 Eylül 2021
  • Başkan Atakan Akça, Birlikte hareket etmeliyiz için yorumlar kapalı
  • 75 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındık fiyatının serbest piyasada 23 TL’ye kadar düşmesinin sebebinin, tekelci firmanın piyasayı sıkıştırmasından kaynaklandığını söyledi.

Tekelci firmanın planlarını 30-40 yıllık olarak yaptığını öne süren Akça, “Bugün işleriniz iyi olabilir. Bu firmanın yanında yer alan işbirlikçilere de sıra gelecek. Tekelci firma sanayici ve işbirlikçiyi bitirecek. Başarabilirse, üreticiyi de bitirecek.” dedi.

“Bu manipülasyonlar artık bitmeli”

Akça, şunları kaydetti, “Serbest piyasada fındık fiyatları akıl almaz bir şekilde düşüş yaşıyor. Neredeyse maliyetlerine satılan bir fındık piyasası oluştu. Tekelci zihniyeti net bir şekilde görebiliyoruz. Tekelci zihniyetin, fındık mahsulü üzerinde oluşturduğu tekeli bugünlerde net bir şekilde yaşıyoruz. 26.5 TL fındık fiyatı açıklamasına ve TMO’nun da 1 Eylül’de iyi bir alımla fındık piyasasına girmesine rağmen fındık fiyatı serbest piyasada 23 TL’ye kadar düşürüldü. Bu tekelci firmanın piyasayı sıkıştırmasıdır. Bu manipülasyonlar artık bitmeli.”

“Birlikte hareket etmeliyiz”

‘Tekelci firmanın piyasada oluşturduğu baskıyı üreticilerimiz kırabilir’ diyen Akça, “23 liraya serbest piyasaya fındıklarını getirmesinler. Bu ürün bizim milli ürünümüz. Bu yüzden üretici, tüccar, ihracatçısı birlikte hareket etmeliyiz. 500 bin üretici ve 8 milyon vatandaşımızı ilgilendiren bir geçim kapısı. Yetkililerin daha dikkatli davranarak sahip çıkmaları gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Profesyonel bir ekibin piyasada oluşturulan tekelle alakalı çalışmalar yaptığını belirten Akça, bu raporlar doğrultusunda ziraat odaları olarak Rekabet Kurumu’na başvuracaklarını söyledi.

23 liralık fiyatın yeterli olmadığını ifade eden Akça, bu fiyat yerine kurallara uyarak 26.5 TL’den fındığın TMO’ya verilmesinin üreticiler açısından daha kazançlı olacağını dile getirdi.


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ