Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Atakan Akça, Üreticilerimiz kendi fındığına sahip çıkacak

Atakan Akça, Üreticilerimiz kendi fındığına sahip çıkacak
  • EKONOMİ
  • 18 Ağustos 2020
  • Atakan Akça, Üreticilerimiz kendi fındığına sahip çıkacak için yorumlar kapalı
  • 502 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, üreticilerin Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) fındık verirken mahsullerini açıklanan kriterlere uygun hale getirmesi gerektiğini söyledi.

Üreticilerin TMO’ya fındık verirken, nem, randıman ve çürük oranından dolayı sıkıntı çektiklerini öne sürdüğünü hatırlatan Akça, ‘kriterleri yerine getiren hiçbir üreticimiz sıkıntı çekmez’ dedi.

“Alım kriterleri var”

TMO’nun alım konusunda belli kriterleri olduğuna değinen Akça; “Vatandaşlarımızın TMO’ya fındık verirken yaşadığı sıkıntılardan dolayı haftada en az 3 kez alım yerlerine gidiyoruz. Üreticilerin kriterler konusunda şikayetleri oluyor ama durum öyle değil. TMO’nun alım kriterleri var. Nem oranın % 6’nın altında olacak. Çürük oranı % 3’ün aşağısında olacak. Yabancı madde oranı da binde bir ve aşağısında olacak. Bu kriterleri yerine getiren hiçbir üreticimiz sıkıntı çekmiyor.” dedi.

“Randımanı makineler kırıyor”

TMO’da randımanla alakalı sıkıntı yaşadıklarını öne süren vatandaşların dikkat etmesi gereken hususun randımanı makinelerin kırması olduğunu aktaran Akça, “Randıman kırılma anında defalarca gittim, izledim, kameraya aldım. O yüzden üreticilerimizin randıman konusunda da sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Randıman konusunda sıkıntı çekmiyorlar.”diye konuştu.

“Üreticilerimiz kendi fındığına sahip çıkacak”

TMO’ya getirilen fındıkların belirlenen kriterlere uygun bir şekilde getirilmesi gerektiğinin altını çizen Akça; “Nem oranı yüzde 6 ve aşağısı olması lazım. Eğer % 6.1 olursa TMO, fındığı almıyor. Üretici buna isyan ediyor ama etmeyecek. Eğer % 6 nem oranının üzerinde bir fındığı alırsa, o fındık depolamaya müsait olmaz. Fındıkta uygun koşulları sağlarsanız 2 yıl depolarsınız. Ama uygun koşullar sağlanmazsa çok kısa sürede çürüme ve aflatoksin oluyor. TMO, bunlara çok dikkat ediyor. Üreticilerimizin de bunlara dikkat etmeleri gerekiyor. Üreticilerimiz kendi fındığına sahip çıkacak. Mazeret üretmek yerine çözüm odaklı hareket etmeleri lazım.” diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ