Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu’da Yaşayan Okullar Projesi Hayata Geçiyor

Ordu’da Yaşayan Okullar Projesi Hayata Geçiyor
  • EĞİTİM
  • 19 Ekim 2020
  • Ordu’da Yaşayan Okullar Projesi Hayata Geçiyor için yorumlar kapalı
  • 122 KEZ OKUNDU

Eğitim kurumlarının mimari yapılarının öğrencilerin gereksinimleri ve okulların bulunduğu bölgenin özellikleri değerlendirilerek yeniden tasarlanması amacıyla hayata geçirilen “Yaşayan Okullar Projesi”nin tanıtımı gerçekleştirildi.
Ordu İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu, Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un katılımlarıyla İstanbul Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen projenin tanıtım toplantısında katıldı.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yaşayan Okullar Projesi” ile çocuğun okulla birlikte sanki tabii ortamında yaşıyormuş gibi, zorlama bir mekândan ziyade günlük ihtiyaçlarını doğal olarak giderebileceği ve orada olmaktan mutluluk duyacağı bir ortamı oluşturmaya gayret ettiklerini söyledi. Çok eski yıllardan beri okul mimarisi konusunda özel olarak çalışıp sonsuz hayaller kurduğunu dile getiren Bakan Ziya Selçuk, insan-mekân ilişkisinin kişilerin psikolojisini, antropolojisini, sosyolojisini ve mutluluğunu çok etkilediğini, bu konuda da çocukların, öğretmenlerin mutluluğunu destekleyecek bir ortam oluşturmanın hayati bir önem taşıdığını ifade etti.
Okulun, öğrencilerin mutluluğuna hizmet eden mekânlar olmasının öğrenmenin motivasyonunun temelini oluşturduğuna işaret eden Bakan Ziya Selçuk, 15 mimarın gönüllü olarak verdiği bir destek sonucu 23 proje geliştirildiğini, bu projelerin de 9 şehrimizde hayata geçeceğini ifade etti.
Eğitim Kenti Ordu’da, geliştirilen 23 projeden iki tanesine ev sahipliği yapacak.
Gölköy Fen Lisesi ve Gölköy Teknik Meslek Lisesi, Bakanlığımızın “Yaşayan Okullar Projesi” kapsamında ilimizde hayata geçirilecek. Konuyla ilgili memnuniyetini dile getiren İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu, “Zamanın ruhunu yakalayan, her okulun bulunduğu şehrin doğal ve kültürel şartları düşünülerek planlanan bu örnek proje, ülkemizin 2023 Eğitim Vizyonu kapsamındaki hedeflerine ulaşırken gösterdiği gayretin vücut bulmuş halidir. Bütün çocuklarımızın, çok iyi eğitim aldıkları binalardan yaşamın provasını yaptıkları merkezlere doğru genişleyen sahnelerde yer almasının hakları olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımız için fırsat eşitliğinin en yüksek seviyede sağlandığı bu proje aynı zamanda zarafet içerisinde oluşturulan estetik bir algı oluşturma işidir. Gölköy ilçemizde hayata geçecek iki proje sayesinde çocuklarımız kendini keşfederek kurdukları hayallere daha da yaklaşacakları bir ortama sahip olacaklar. Bu projeyi hayata geçiren ve Eğitim Kenti Ordumuza kazandıran başta Bakanımız Sayın Ziya Selçuk olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: