Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu Üniversitesi 15 Haziran’da Açılıyor

Ordu Üniversitesi 15 Haziran’da Açılıyor
  • EĞİTİM
  • 08 Mayıs 2020
  • Ordu Üniversitesi 15 Haziran’da Açılıyor için yorumlar kapalı
  • 275 KEZ OKUNDU

Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan, 15 Haziran’da üniversitelerin akademik takvime dönüş süreci ile ilgili açıklamalarda bulunarak Ordu Üniversitesinde ara sınav, yıl sonu sınavları ve bütünleme sınavlarının ne şekilde ve hangi tarihlerde yapılacağına dair bilgi verdi.

Rektör Akdoğan yaptığı açıklamada “Salgının başlangıcından beri Küresel ölçekte yaşanan ve hala etkisini sürdürmeye devam eden Covid-19 salgını ile mücadele için ülkemizde ilk günden beri koruyucu ve önleyici tedbirler alınmaktadır. Söz konusu tedbirler kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eğitim öğretim süreçlerinin kesintiye uğramaması yönündeki yönlendirmeleri ve Yükseköğretim Kurulumuzun dijital öğretim süreci ile ilgili çalışmaları sonucunda 23 Mart’ta üniversitelerde uzaktan eğim süreci başlamıştır. Biz de Ordu Üniversitesi olarak eğitim öğretim süreçlerinin mümkün olduğunca kesintiye uğramadan sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi ve öğrencilerimizin mağduriyet yaşamaması için hızlı bir şekilde gerekli alt yapı, donanım ve bilişim sistemleri ile ilgili hazırlıklarımızı tamamlayarak 30 Mart tarihinde uzaktan eğitim sistemine geçtik. Yaşadığımız bu zor sürecin, öğrencilerimizin eğitim hayatına olan etkilerini minimal düzeye indirmek adına yükseköğretim kurumları olarak elimizden gelen her türlü çaba ve gayreti göstermekteyiz.” dedi.

Salgının seyrinin ilk haftalara oranla düşüşe geçtiği verilerinden hareketle 4 Mayıs’ta gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nda üniversitelerin 15 Haziran’dan 2020‘den itibaren akademik takvime dönebileceği kararının alındığını ifade eden Rektör Akdoğan, “Elbette ki bu süreç devletin ilgili kurumları tarafından salgının kontrol altına alındığının ve kesin düşüşe geçildiğinin beyan edilmesi koşuluyla 15 Haziran’da tedrici olarak başlayacaktır. Bu koşullar sağlandığı takdirde Üniversitemizde 15 Haziran’da eğitim öğretim süreci başlayacaktır. Bu tarihte uzaktan eğitimle yapılamayan uygulamalı derslerin yoğunlaştırılmış bir şekilde yapılması planlanmaktadır. ”diye konuştu.

Uzaktan eğitim derslerinin 5 Haziran’da sona ereceğini ve sonrasında ara sınavlar başlayacağını belirten Rektör Akdoğan, “Ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarda yapılacak ara sınav yani vize sınavları; eş zamanlı sınav, eş zamanlı olmayan sınav, sunum, ödev, rapor, araştırma, proje gibi yöntemlerle yapılabilecek olup sınavların ne şekilde yapılacağı konusu ilgili öğretim elemanının görüşü doğrultusunda birim kurulları karar verecektir. Bununla birlikte ara sınavlar ilk 7 haftanın ders içeriklerinden oluşacaktır. Söz konusu ara sınavların tarihleri de ilgili eğitim birimleri tarafından Uzaktan Eğitim Müdürlüğü ile irtibatlı bir şekilde belirlenerek birimin web sayfasında ilan edilecek ve sınav notları derslerin son gününe kadar öğrenci bilgi sistemine girilebilecektir.” dedi.

Rektör Akdoğan, “Ara sınavları sunum, ödev, rapor, araştırma ya da proje gibi yöntemlerle yapılacak olan derslerde sınavın ne şekilde yapılacağına dair bilgilendirme, online ders esnasında öğretim elemanı tarafından öğrencilere duyurulacaktır. Bahar dönemi ile sınırlı kalmak koşuluyla sınavın uygulama şekline bakılmadan ara sınavlarının başarı notuna katkısı %40, yıl sonu sınavlarının katkısı ise %60 olacaktır. Bununla birlikte 20 Haziran- 5 Temmuz tarihleri arasında final sınavları, 11-19 Temmuz tarihlerinde ise bütünleme sınavı yapılacaktır.

Final ve bütünleme sınavlarının nasıl yapılacağına da salgının seyrine göre karar verilecek ve Üniversitemiz web sitesinden duyurulacaktır.” şeklinde konuştu.

Rektör Akdoğan, “Ordu Üniversitesi olarak hiçbir öğrencimizi mağduriyet yaşamaması için çalışmalarımızı özverili bir şekilde yürüttüğümüzü bilmenizi istiyor, öğrencilerimizin sağ salim Üniversitemize dönmelerini diliyor ve sınavlarında başarılar diliyorum.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: