Ordu Haber -Ordu Haber, ordu medya,Ordu Haberleri, Haber Ordu, Ordu'nun Medyası, Ordu

Ordu’da Delilsiz Trafik Cezası İptal Edildi

Ordu’da Delilsiz Trafik Cezası İptal Edildi
  • ASAYİŞ
  • 29 Ekim 2020
  • Ordu’da Delilsiz Trafik Cezası İptal Edildi için yorumlar kapalı
  • 507 KEZ OKUNDU
Bu Haberi Paylaş!

Ordu’da, hatalı şerit değiştirdiği gerekçesiyle Fahri Trafik Müfettişi tarafından 1228 TL ceza kesilen sürücü, cezanın iptali için dava açtı. Mahkeme, emsal bir karar vererek, “idarece ceza tutanağından başka delil sunulmadığı” gerekçesiyle cezayı iptal etti.

Dava konusu olay 7 Ağustos 2020 tarihinde Altınordu ilçesinde, Ordu-Giresun Karayolu Meteoroloji binası önünde yaşandı. 52 AB … sayılı aracın plakasına fahri trafik müfettişi tarafından Karayolları Trafik Kanunu’nun 46/2-g “aksine bir işaret bulunmadıkça trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri” maddesi gereğince elektronik ortamda ceza tutanağı düzenledi. Bu tutanak da Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünce 1228 TL para cezasına dönüştürüldü.

Görüntü de yok, delil de

Cezayı alan sürücü C.K. cezanın iptali için Ordu 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, itiraz edenin trafik kuralını ihlal ettiğine dair bir görüntünün olmadığı, ayrıca kural ihlalinin nasıl gerçekleştiğinin de açıklanmadığı, bu çerçevede itiraz edenin söz konusu ihlali gerçekleştirdiğini ispata yarayacak yeterli delil bulunmadığına vurgu yaparak, iddia olunan trafik kuralı ihlalinin gerçekleştiği kuşkuya yer vermeyecek şekilde ispatlanamadığından itirazı kabul etti ve 1.228 TL tutarlı para cezasını hukuka aykırı olması nedeniyle iptal etti.


Bu Haberi Paylaş!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ