Ordu Haber

Vali Çiftçi ,Ülkenin Kalkınması, Eğitime Bağlıdır

Vali Çiftçi ,Ülkenin Kalkınması, Eğitime Bağlıdır

Ordu Valisi Kenan ÇİFTÇİ’nin, Ordu’daki eğitimin kalitesini ve başarısını artırmak için öğrenci kapasitesini geliştirmek ve öğretmenlerde motivasyonu artırmak amacıyla başlattığı “Benchmarking Projesi”ni, Ordu’da görev yapan basın mensuplarıyla paylaştı.

DSİ 75. Şube Müdürlüğünün sosyal tesislerinde, basın mensuplarıyla kahvaltı programında bir araya gelen Vali Kenan ÇİFTÇİ, basın mensuplarına “Benchmarking Projesi”ni anlattı.

Kahvaltı programına, Vali Yardımcısı Halil KARBUZ, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat TÜRKKAN, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Vedat ÖZ, Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep AYDIN, Ordu Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Birol YILMAZ, 19 Eylül Gazeteciler Derneği Başkanı Erdoğan ERİŞEN, Ordu İnternet Medya ve Bilişim Derneği Başkanı Bahtiyar KAHVECİ ile Ordu’da görev yapan basın mensupları katıldı.

“Yapmaya, Uygulamaya Çalıştığımız İşleri Sizlerle Paylaşmak İstedik”

Kahvaltı sonrası bir konuşma yapan Vali Kenan ÇİFTÇİ, “Sizlerle bir araya gelmek istedik. Bazı uygulamalar yapıyoruz. Yaptığımız uygulamalar farklı değerlendirilebiliyor, içeriği bilinemiyor. Ne yapmaya çalıştığımız anlaşılamıyor. Bu yapmaya, uygulamaya çalıştığımız işleri sizlere de anlatalım, sizlerle de, Ordu’daki insanımızla da paylaşalım istedim. Çünkü paylaşıldıkça, niyetimizin ne olduğu anlaşıldıkça, projenin ve sonuçlarının ne olduğu anlaşıldıkça, herkes bu projeye daha fazla destek verecek, daha fazla bizde muvaffak olacağız diye düşündüm” dedi.

“Benchmarking Projesi, Ordu’da da Uygulanmaya Başlandı”

Eğitimde, öğrenci kapasitesinin geliştirilmesini ve öğretmenlerde motivasyon artışı sağlamayı hedefleyen “Benchmarking Projesi”ni Ordu’da yerleştirmeye çalışan Vali Kenan ÇİFTÇİ, “Benchmarking Projesini basın mensuplarına anlattı. Vali ÇİFTÇİ, ”Eğitimde uygulamaya, yapmaya çalıştığımız ‘Benchmarking Projesi nedir? Bunlar yazıldı, çizildi, farklı değerlendirildi. Bazen farklı anlamlar yüklendi. İşin özünü sizlere anlatmak istiyorum. 1900’lü yılların başında Avrupa’da, Amerika’da bazı gelişmeler oldu. Bu gelişmeler özellikle sanayi sektöründe yaşandı. Bunlardan birisinin gelişme hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Diyor ki; ‘Benim bir fabrikam var. Ama fabrikayı bir türlü ilerletemiyor, yenilik yapamıyorum. Bu yeniliği nasıl yapmam lazım’. Herkes bunun arayışı içerisinde. Bir örnek vereyim sizlere. Henry Ford, mezbahanede olan bir sitemi, otomotiv sektörüne uyarlıyor. Bir uçak firması da, Formula yarışlarındaki sistemi kendine uyarlayarak, uçak indiği andan itibaren öyle bir ekip kurayım ve bütün malzemeyi içinden çıkartayım ve yeni malzemeyi içine doldurayım. İşte, bunun adı ‘Benchmarking’. Bu etap, etap, ABD’nin uyguladığı sistem, sonra Avrupa’ya geliyor. Bizde de 2 binli yıllardan sonra yaygınlaşmaya başladı. 1970’li yıllara gittiğimizde Ereğli Demir Çelik Fabrikasında uygulamalar var. 90’lı yıllarda İzmir’deki Hava Kuvvetleri’nin böyle kıyaslama yoluyla uygulamaları var” diye konuştu.

“Bencmarking Sistemi İle Uygulanan Projelerde Büyük Başarı Elde Ettik”

‘Benchmarking’ sistemini ilk olarak Konya Akşehir Kaymakamı iken uyguladığını anlatan Vali ÇİFTÇİ, ”Akşehir’de bir eğitim sistemimiz var. Kurduğumuz bir ekiple bu eğitim sistemini nasıl ilerletiriz? diye kafa yormaya başladık. Önce, okullarla başladık. Burdur ili eğitimde bir numara idi. Burdur’a gittik. Okulları ve uygulamalarını, müdürlerini tek tek ilçeler dahil gezdik. Burdur’da 7 ana başlık altında uygulama vardı. O eğitimdeki uygulamaların bir kısmını getirdik ve Akşehir’de uyguladık. Böylece Akşehir’de bir eğitim döngüsü ve hareketi başladı” diyerek, Yenimahalle Kaymakamlığı sırasında ‘Benchmarking’ sistemi ile uyguladığı projelerde büyük başarı elde ettiklerini söyledi.

Vali ÇİFTÇİ, ”Yenimahalle’de oluşturulan ekip ile birlikte eğitim sitemin en iyi uygulandığı ülkelerden birisi olan Finlandiya’ya giderek oradaki okulları gezdik, inceledik. Finlandiya’ya giderken 100’e yakın soru hazırladık ve bu soruların cevabını aldık. Biz bunların hangisini bizim şartlarımızda uygulayabiliriz diye düşündük ve 17 maddenin ülkemizde uygulanabileceğini karar verdik. Bunlardan imtihanlar, çocukların farklı bakış açıları, çocuklara yaklaşımlar, çocukların eğitimdeki başarıların artırılması ile ilgili ek dersler. Bir sürü yaklaşım tarzı belirledik. Bunu da 17 maddelik bir rapor halinde Milli Eğitim Bakanlığımıza sunduk. O dönemde Milli Eğitim Bakanlığındaki Genel Müdürlerin tamamını getirip, hem kendi uygulamamızı, hem de yurt dışındaki uygulama ve bize uyarlandığında da yapılabilecek işleri anlattık ve uygulamaya başladık, iyi sonuçlar aldık. O zaman, TÜBİTAK’ın düzenlediği yetenek yarışmalarında 8 tane altın dağıtıyordu. 8 altın ödülünün beşini o yıl Yenimahalle’deki okullarda okuyan öğrenciler aldı. Bu uygulamayı daha sonra Kütahya’da da uyguladık” şeklinde konuştu.

“Vali ÇİFTÇİ, Ordu’da Başlatılan Yürütülen Benchmarking Sistemini Anlattı”

Vali ÇİFTÇİ, Ordu’da yürütülen “Benchmarking” sistemi ile ilgili de şu bilgileri verdi: “Ordu Milli Eğitim Müdürümüz ve ekibine ‘Eğitimde biz nerdeyiz? Eğitimdeki durumumuzla ilgili bir fotoğrafımızı çekin ve bunu üniversitemiz ile birlikte yapın’ dedim. İlk çıkan neticelerden bir tanesi okuma alışkanlığının mutlaka geliştirilmesi ile ilgiliydi ve ilk temamız ‘okuma’ oldu. Okuma, okuduğunu anlama. Bunu da bütün ailelerle birlikte nasıl uygulayabileceğimiz ile ilgili projeler geliştiriyoruz. Ordu Benchmarking internet portalını oluşturduk. Bu portalda iyi örnekler paylaşılıyor. Ben ne yaptım, ne yapıyorum diye. Orada bir öğretmen arkadaşımız okuma ile ilgili şunu paylaşmış. Lisede okuma yaptırıyor. En fazla kitap okuyan çocuğun fotoğrafını koridora, sınıfa asıyor. Ebeveynlere de okutacağız. Arzu ederlerse onların da okuma portföyünü okullara asacağız. Servis araçlarının arka ceplerine kitaplar koyulacak. Çocuklar servislerde okullarına giderken kitap okusun arzu ediyoruz. Arkadaş grubu olarak sınıfta minderin, halının üzerine oturalım, orada 10-15 dakika okuyalım. Bir kısım arkadaşlarda havanın güzel olduğu durumlarda bahçeye çıkarak okuyalım diyor. Okumayı aileye, ebeveynlerde yayalım. Öğretmenler, müdürler okusun isyiyoruz.”

2005 yılında eğitim sisteminde yeniden yapısalcı eğitim denilen bir modele geçildiğini ifade eden Vali ÇİFTÇİ, “Bu model 2013’te revize edilerek yenilendi. Yenilenen bu modellere öğretmenlerinde çok iyi adapte olması, öğretmenlerin çok iyi anlaması ve buna göre öğrencilere anlatmaları gerekiyor. 2013 yılı eğitim programını hazırlayan 8 akademisyeni Ordu’ya getirdik. Her ilçeden bunu anlatabilecek öğretmenleri seçtik ve bu hocalarla buluşturduk. 11 kişilik sınıflar oluşturduk. Matematik dersi bu sistemde nasıl anlatılır, nasıl anlatılırsa öğrenci daha iyi anlar ve daha başarılı olur. Türkçe, Fen ve diğer dersleri bunlarla ilgili 88 öğretmeni bu hafta sonu yetiştirdik ve onların son değerlendirme toplantısına ben de katıldım. Öğretmenler dolu dolu ilçelere gitti ve bunları uygulayacaklarını söylediler” dedi.

“Bir İlin, Bir Ülkenin Kalkınması, Tamamen Eğitime Bağlıdır”

“Her alanda, her noktada yenilenmeye ihtiyaç var” diyen Vali ÇİFTÇİ, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Eğitim de baktığımızda aslında yaptığımız sistem itibari ile bir farkındalık oluşturmaktır. Mevcut sisteme bir yenilik getirmiyoruz. Biz bunun nasıl uygulanabileceğini, alanda nasıl olması gerektiğini, Ordu özelinde, Ordu insanına özgü nasıl olması gerektiği ile ilgili düşünüyoruz. Benchmarking’in özelliği şu: 8 bine yaklaşan bir eğitim ordumuz var. Eğitimde çalışan eli öpülesi kardeşimiz var. Her bir öğretmen kardeşimiz ‘Ben ne yapabilirim‘ dediği andan itibaren Benchmarking başlamış oluyor. Çocuklara kitap okumayı nasıl sevdirebilirim? Nasıl bu çocukların başarısını artırabilirim? Bu çocuklara nasıl yaklaşabilirim? Bu çocukların aklına dersleri nasıl sokabilirim? dediği andan itibaren Benchmarking başlamış demektir. Çünkü her insan bir kainattır. Her insanın düşüncesi, algılaması, ona hitap ediş tarzı hepsi farklıdır. Bir ilin kalkınması, bir ülkenin kalkınması ve ilerlemesi tamamen eğitime bağlıdır. Eğitimi çıkardığınız andan itibaren ülkelerin kalkınması, her şeyi durur. Ne zamanki eğitime önem veriyorsa ülkeler o zaman kalkınıyorlar. Eğitim sistemi ile ilgili gidip incelediğim 10 ülke var. Gelişmiş ülkelere baktığımızda eğitimin bizzati üzerinde duruyorlar. Çin’den yurt dışına eğitim için giden öğrenciler 30 bin doktora tezi yazıyor. Kalkınma bir anda olmuyor. Bu eğitimle ve ülkeye sahip çıkmakla oluyor. Eğer eğitimi vermezseniz, yer altındaki zenginlikler, tarihi zenginlikler, mekanların doğal güzellikleri çok bir şey ifade etmiyor.”

“15 Kişilik Çekirdek Benchmarking Ekibi Oluşturuldu”

“Benchmarking” sisteminin nasıl işlediğini tahta başında çizerek basın mensuplarına tek tek anlatan Vali Kenan ÇİFTÇİ, gönüllü olan ve eğitim için ne yapabiliri? diye düşünen 15 kişilik bir ekip oluşturulduğunu, eğitimle ilgili fikir getiren yeni kişilerin gruba alındığını, 2 ay üst üste fikir getirmeyenlerin gruptan düşürüldüğünü, ifade etti.

Vali ÇİFTÇİ, ”Grupta, ben de dahil herkesin bir oyu var. Oylama yaptık en çok oy alan kitap okuma çıktı. Bunu tüm ilde uygulamaya başladık. Bu arkadaşların hepsi kitap okuyan, yazan, ben ne yapabilirim diye kendisine bu işi dert edinen ve her ay toplandığımızda da bize bir fikir getiren arkadaşlarımız. Bu arkadaşlarımız diğer okul müdürleri ile alınan kararı istişare ettiği ayrı bir grup var. Herkesin bir alt grubu var. Arzu ettiğimiz şey şu: Eğitimde ilerlemeyi sağlamak adına ‘ben ne yapabilirim’ artık buradaki öğretmende bunu düşünmeye başladı. Mevcut sistem devam ediyor. Ekstra ne yapabilirim. Sistemin içinde bütün öğretmenler, müdürler harekete geçti. İlçelerde de aynı gruplandırmayı oluşturduk. Önümüzdeki ay toplandığımızda bu uygulamalardan birer örnek alacağız. Günde yarım saat kitap okuyan bir çocuk, matematik dersine hiç çalışmasa bile, üniversite imtihanına girdiğinde 15 matematik sorusunu net çözebiliyor. Üniversitelerde çıkmış bütün yeni, güzel, öğretmenlerimize faydalı olabilecek makaleleri bizim internet portalı üzerinden biz bu arkadaşlarımıza şimdi göndermeye başladık” dedi.

“Ordu’daki Eğitim Kalitesini, Eğitim Düzeyini Çok İleriye Götürmek İstiyorum”

“Ne yapabilir? Nasıl yapabiliriz? Bilimin özü budur. Araştırma, aksiyon, uygulama ve geri dönüp ben ne yaptım” diyen Vali ÇİFTÇİ, Ordu’daki eğitim kalitesini, eğitim düzeyini 5 yılda çok ilerlere götürmek istediğini belirtti ve önce gidişatı görüp, 3-4 ay sonra önümüzdeki 5 yıl içerisinde Ordu’nun eğitimde nerde olacağını söyleyebileceğini kaydetti. Vali ÇİFTÇİ, eğitimde fiziki mekan ihtiyacına yönelik yatırımların devam ettiğini ve en son ihalenin de dün yapıldığını sözlerine ekledi.

Vali Kenan ÇİFTÇİ, toplantıda basın mensuplarının Benchmarking projesi ve diğer konulardaki soruları da yanıtladı.

Değişik iyi düşünülmüş online eczane var. Ancak azı hiç eczane değil. Şu anda erişilebilen çeşitli etkili ilaçlar var. Birçok çare var hakkında konuşalım. Yazımız “Viagra Satış Sitesi” üzerine odaklanmaktadır. Bu yazıda erektil disfonksiyonun semptomları ve “Çevrimiçi Viagra satın al” hakkında daha fazla bilgilerin veriliyor. Bu konuyla yaklaşık daha fazla bilgi için “Viagra Dozajı” e bakmak. Cinsiyet sağlığı açısından çok önemli olmasa da, şüphesiz ki herkes için önemlidir. Şüphesiz, bu çareyi almadan önce istenmeyen yan etkileri göz önüne almanız gerekir. Çok önemli nokta, online Viagra gibi ilaçları satın aldığınızda gerçek çare bulabildiğinizden emin olun. Web sitelerinin çoğunda potansiyel olarak tehlikeli sahteler bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ