Ordu Haber – Ordu  haber- Ordu haberleri

Ordu’da Yeni Adli Yıl Törenle Başladı

Ordu’da Yeni Adli Yıl Törenle Başladı
  • GENEL / SİYASET
  • 03 Eylül 2018
  • Ordu’da Yeni Adli Yıl Törenle Başladı için yorumlar kapalı
  • 400 KEZ OKUNDU

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ordu Barosu Başkanlığınca, 2018-2019 dönemi adli yıl açılış töreni düzenlendi.

Ordu Adalet Sarayı Şehit Hakim Onur Alan Yerleşkesi önünde düzenlenen Adli Yıl açılış törenine Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, Adalet Komisyonu Başkanı Mesut Bilen, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, Baro Başkanı Av.Haluk Murat Poyraz, Vali Yardımcısı Ekrem Yaman, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, Ordu Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, Altınordu Belediye Başkan Vekili Aydın Şaşmaz,savcılar, hakimler ve adliye personeli ile avukatlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Adli Yıl açılış töreninde bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “Adli yıl açılışı vesilesi ile aranızda bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihinde çok önemli bir kuşatma ile karşı karşıya. Özellikle 100 yıl önce gerçekleştirilemeyen planların tekrar gerçekleştirilmek üzere planlandığı ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bölünmek, parçalanmak istendiği, eğer bu mümkün değilse de yolunun kesilmek istendiği bir süreci hep beraber idrak ediyor ve yaşıyoruz. Böyle olağanüstü dönemlerde devletin kurumlarına daha fazla yük binmesi, daha fazla mücadele edebilmesi kaçınılmaz bir sonuç olarak ortaya çıkıyor” dedi.

Konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti 81 milyon vatan evladınındır. Dolayısıyla 81 milyon vatan evladını kucaklayan, aynı gözle gören bir anlayışla yolumuza devam etmemiz gerekir” diyen Vali Seddar Yavuz, “Bunu sağlayabilmemiz için de elbette adalet elimizdeki en önemli enstrümandır. Adaletin olmadığı hiçbir yerde haktan, hukuktan, bireysel özgürlüklerden bahsetmek mümkün değildir. Ancak, bunu gerçekleştirirken şefkatin dozunu kaçırarak, herkese de iyi görünmek, şirin gözükmek gibi bir anlayışı da ortaya koymamak gerekir. Adalet, insanlara hak ettiğini vermektir. Bazen ceza olur, bazen ödül olur. Burada önemli olan yaklaşımları doğru bir şekilde ortaya koymaktır. İstanbul Adliyesinde katledilen bir kardeşimize yapılan tutumları bir düşünün. Meslektaşınız katledildiğinde, kamuoyundaki bir takım yorumlara da bakın. Dolayısıyla Ovacık’ta şehit edilen kardeşimize de bir bakın. O yüzden devletin kime kudretini, kime şefkatini göstereceğini elbette doğru tespit etmesi gerekir. Adalet, ideolojilere kurban edilecek bir alan değildir. Her şeyden önce böyle yaklaşımlar insanlık vicdanında mahkûm olur” şeklinde konuştu.

15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün Türkiye’yi kuşatma çalışmalarından bir tanesi olduğuna vurgu yapan Vali Yavuz, ”Hendek-Çukur operasyonları da dâhil olmak üzere birçok faaliyeti bir arada görüyoruz. Yargımız, bu süreçte gerçekten de önemli bir sınav vermiş, içindeki hainleri temizlemiş ve bu hainlere hak ettiği cezaları da kısa sürede vermek suretiyle, devletimizin yanında durmuştur. Elbette eksikliklerimiz, noksanlıklarımız var ama bunları tamamlayacağız. Bu duygu ve düşünceler ile bir kez daha yeni yargı yılının başta sizlere, hâkim, savcılarımıza daha sonra tüm vatandaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” diyerek, sözlerini tamamladı.

Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş ise yaptığı konuşmada, ”Geleneksel hale gelmiş olan adli yıl açılışları, adli ara verme sonrası, yargı camiası açısından yeni bir dönemi, yeni bir başlangıcı ifade etmektedir. Bu nedenle bizler, sizlerle birlikte ilimizde yeni adli yılın açılışını gerçekleştirmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Biz yargı mensuplarının, yani Hakim, Cumhuriyet Savcısı ve Avukatların varlık nedeni ve yegane amacı, hak sahibinin, hakkına en kısa zamanda ulaşmasını sağlamak, kısacası adaleti tesis ve teslim etmektir. İnsan vicdan ve bilincinde adalet duygusu kadar köklü başka hiçbir duygu yoktur. Adalet, toplum açısından da en üstün değerdir ve bu nedenle tüm vicdanlarda en üst düzeyde özümsenmesi gerekir. Adalet, toplumda yaşayan insanların olduğu kadar, toplumların da geleceğinin en önemli güvencesidir. Adaleti sağlayacak olan da yargı olduğuna göre, demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin en büyük güvencesi olan, her türlü iç ve dış etkenlerden arınmış, bağımsız, herhangi bir yapı ve oluşumun etkisinde kalmayan, kendisinden kuşku duyulmayacak bir yargı sistemi toplumlar açısından hayati öneme sahiptir. Yargının en önemli niteliklerinden bir diğeri de tarafsızlıktır. 2017 yılında yapılan değişiklikle, Anayasamız’ın 9. maddesinde; ‘Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız Mahkemelerce kullanılır.’ şeklinde düzenleme yapılarak, bu nitelikler Anayasamız’da da vurgulanmıştır. Bağımsız, tarafsız, adil ve hızlı işleyen bir yargı, sosyal barışın, güven ve huzurun teminatı olduğu kadar, Devletin de varlık nedenlerindendir ve işte bu nedenle “Adalet Mülkün Temelidir” şeklinde konuştu.

Ordu Baro Başkanı Av.Murat Poyraz konuşmasında, kamu hizmeti ve serbest bir meslek olarak tanımlanan avukatlık mesleğinin örgütü olan baroların asli görevlerinden biride hukukun üstünlüğünü insan hak ve hürriyetlerini korumak olduğunu söyleyerek, avukatlık mesleği ile ilgili sorunlara değindi ve Avukatlık Kanunu ve ilgili mevzuatın gözden geçirilerek çağdaş düzenleme yapılması gerektiğini kaydetti.

2018-2019 dönemi adli yıl açılış töreni dolayısıyla düzenlenen kokteylin ardından sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ