Ordu Haber – Ordu  haber- Ordu haberleri

Ordu Altınordu’da Şaibeli Mülakat!

Ordu Altınordu’da Şaibeli Mülakat!
  • EĞİTİM / GENEL / SİYASET
  • 05 Temmuz 2018
  • Ordu Altınordu’da Şaibeli Mülakat! için yorumlar kapalı
  • 505 KEZ OKUNDU

Ordu’da okul yönetici atama mülakatları bitti, sonuçlar açıklandı ama tartışma bitmedi. Mülakat sonuçlarının günler sonra Altınordu Milli Eğitim Müdürü Hasan Acu tarafından değiştirildiği önü sürüldü.

Ordu’da eğitimdeki sıkıntı ve başarılardan çok, Altınordu İlçe MEM Müdürü Hasan Acu’nun skandala dönüşen uygulamaları konuşuluyor. Geçen yıl Bakanlık adına ödüllendirme yetkisini bir personel için “adaletsiz” bir şekilde kullandığı ve listeyi belirleyen komisyon üyelerine baskı yaptığı iddiasıyla hakkında dava açılan ve suçlu bulunan Hasan Acu’nun, bu kez de Müdür atamaları mülakat sonuçlarına müdahale ederek değiştirdiği iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Sonuçlar değiştirildi mi?

Altınordu’da geçtiğimiz günlerde yapılan yapılan müdürlük ve müdür yardımcılığı mülakat sonuçlarıyla ilgili akıl almaz iddia gündeme bomba gibi düşerken, eğitim camiasını da sarstı. Mülakat sonuçlarının Altınordu MEM Müdürü Hasan Acu tarafından komisyonda yüksek puan alanların puanlarının düşürüldüğü, düşük puan alanların ise yükseltildiği iddia ediliyor.

Kriminal inceleme istiyorlar!

Öyle ki hakkı yenen eğitimciler davaya hazırlanırken, bu iddianın araştırılmasını isteyen eğitimciler suç duyurusu kabul edilerek; kriminal inceleme ile bu suçun ortaya çıkacağını iddia ediyorlar.

Savcılığın kriminal bir inceleme de yaptırarak sonuçların incelenmesi durumunda bu usulsüzlük olayının ortaya çıkacağını savunan eğitimciler, aynı gün verilmesi gereken puanların sonuçların açıklanmasından bir gün önce Hasan Acu’nun talimatı ve bilgisi ile değiştirildiğini ileri sürüyorlar.

Normalde komisyonun yapıldığı aynı gün puanlamanın yapılarak sonuçların zarfa konularak mühürlenmesi gerektiğine vurgu yapan eğitimciler, bütün kuralların çiğnendiği gibi haksız puanlama yapıldığını söylüyorlar.

Hatta İmam Hatip Ortaokulu’na talip olan bir eğitimcinin puanının komisyonun tam tersine düşürüldüğü, yerine getirilmesi istenen Perşembe’den bir müdür yardımcısının ise artırıldığı ismen belirtiliyor.

Bu ilk değil!

Nisan ayında da Hasan Acu’nun bakanlık adına ödüllendirme yetkisini bir personel için “adaletsiz” bir şekilde kullandığı ve listeyi belirleyen komisyon üyelerine baskı yaptığı iddiasıyla hakkında dava açılmış, suçlu bulunurken, kurumu da mahkeme masraflarını ödemeye mahkum ettirmişti.

Hakkında çoğu “keyfi tutum” nedeniyle eğitimciler tarafından açılmış onlarca dava bulunan Altınordu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Acu, en son bu puanlama ile ilgili Ordu İdare Mahkemesi tarafından suçlu bulunmuştu.

“Tarafsız ve adil değil!”

Altınordu ilçesinden bir öğretmenin “üstün başarı belgesi” olmasına karşın ödüle layık görülmemesi nedeniyle açtığı davada Hasan Acu’nun “tarafsız, adil ve eşitlik ilkesine” aykırı davrandığı ve komisyon üyelerine oylamada baskı kurduğu mahkemece karar altına alındı.

Puanları da çelişkili

Hasan Acu’nun dava konusu öğretmene oy verirken hem amir hem de üye sıfatı ile komisyonda iki oy kullandığı ancak her ikisinde de farklı puan verdiği belirtilen mahkeme kararında; oylama sırasında Hasan Acu’nun diğer komisyon üyelerine yönlendirme, telkin ve hatta baskı sayılacak eylemlerde bulunduğu şüphesine de yer vermişti.

FETÖ soruşturması sır!

Son sömestre de bir okulda öğrencilere FETÖ ile ilişkisi olan ve Milli Eğitim bakanlığı tarafından yasaklı olan bir yayınevinin eski üst düzey yöneticisinin kitaplarını dağıttığı için de gündeme gelen Hasan Acu, olayın Valiliğe ve basına yansıması üzerine “iftira atıyorlar, isim benzerliği var” diyerek herkesi yanıltmıştı.

Ancak tutulan tutanakların gerçek olduğu anlaşılmış, kitaplarını dağıttığı yazarın FETÖ ile ilişkisi olduğu için Milli Eğitim Bakanlığı’nın yasakladığı bir yayınevinin üst düzey yöneticisi olduğu ortaya çıkmıştı.

Hasan Acu hakkında bu konuyla ilgili açılan soruşturmanın sonucu Kaymakamlık, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valilik tarafından açıklanmadığı gibi, sümen altı edildiği iddiaları da ortada dolaşıyor.

Haynak:http://www.hayatgazetesiordu.com/guncel-haberleri/saibeli-mulakat.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ