Ordu Haber – Ordu  haber- Ordu haberleri

BAŞKAN TEKİNTAŞ AŞURE GÜNÜ ETKİNLİĞİNE KATILDI

BAŞKAN TEKİNTAŞ AŞURE GÜNÜ ETKİNLİĞİNE KATILDI
  • GENEL / KÜLTÜR SANAT
  • 25 Eylül 2018
  • BAŞKAN TEKİNTAŞ AŞURE GÜNÜ ETKİNLİĞİNE KATILDI için yorumlar kapalı
  • 359 KEZ OKUNDU

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ordu Alevi Kültür Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Aşure Günü” etkinliğine katıldı.

Konuşmasında birlik beraberlik vurgusu yapan Başkan Tekintaş, ”Şartlar ne olursa olsun bizlerin birbirimizden ayrılması mümkün değil. Bu şehirde birlikte yaşamanın, birlikte yola devam etmenin getirdiği mutluluğu yaşamamız gerekiyor. Kardeşlik duygusunu zedelemeden birbirimize destek olmalıyız” dedi.

“CEMEVİ’NİN GÜZELLEŞMESİ İÇİN DESTEĞİMİZ SÜRECEK”

Cemevi’nin Orduya kazandırılması noktasında her türlü desteği verdiklerini ifade eden Başkan Engin Tekintaş, “Kardeşliğimizin simgesi olan Ordu Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’mizi verilen sözü yerine getirerek Alevi kardeşlerimizin hizmetine sunma noktasında gerekli gayreti gösterdik. Bundan sonraki süreçte de bu yapının en güzel hale getirilmesi için ne gerekiyorsa yapacağımızın sözünü veriyorum” diye konuştu.

“GELECEĞE BIRAKACAĞIMIZ MİRASLARIMIZDA KARDEŞLİK, BİRLİK, DOSTLUK OLSUN”

Aşurenin birlik ve beraberliğin temsili olduğunu belirten Başkan Tekintaş, “ Aşurenin önemi, konulan farklı malzemelerin birleşmesi değil, bir bütünlük içerisinde birbirine zarar vermeden aynı tadı ve lezzeti ortaya koyacak şekilde aynı kazanda pişmesidir. Bu vesile ile bizi burada buluşturan kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Kardeş olduğumuzu, aynı dünyada, aynı inançla, aynı şuurla yaşadığımızı fark etmemiz gerekiyor. Sizlerden arzum şudur güzel işlerde birbirimize destek olalım ve birbirimizi doğru anlayıp aynı istikamette birlikte yürüyelim. Geleceğe bırakacağımız miraslarımızda kardeşlik, birlik, dostluk olsun istiyoruz” şeklinde konuştu.

DERNEK BAŞKANI ÖZENÇ, “AŞURE BİR KAYNAŞMA VE BİRLEŞME YEMEĞİDİR”

Ordu Alevi Kültür Derneği Başkanı Tuncay Özenç ise yaptığı konuşmada, “Hz. Hüseyin’in Kerbela’da gösterdiği haklı mücadelesi, kendisinden sonraki nesillere de örnek olmuştur. Kerbela olayı bütün İslam ve Müslüman âleminin ortak değeridir. İçerisindeki bin bir çeşit malzeme ile Anadolu’nun sahip olduğu çeşitli kültürleri ortaya koyan aşure bir kaynaşma ve birleşme yemeğidir” ifadelerini kullandı.

Programda Ordu Alevi Kültür Derneği Başkanı Tuncay Özenç tarafından Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş’a katkılarından dolayı plaket takdim edildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ